Okna okrągłe, łukowe czy trójkątne wyglądają bardzo spektakularnie. Jednak lepiej zrezygnować z nich w miejscach, które będą potrzebowały osłony okiennej. Montaż rolet czy żaluzji będzie dość kłopotliwy, a dostępne rozwiązania o wiele droższe od standardowych kształtów. Będziesz mieć zawężony wybór spośród dostępnych osłon okiennych. Zazwyczaj stosuje się wtedy rolety plisowane. Można wykonać też żaluzje drewniane (bambusowe już niekoniecznie) na kształt trójkąta lub trapezu, ale nie zawsze jest wtedy możliwość ich podnoszenia. Taki pomiar i montaż najczęściej wymaga też wizyty specjalisty.
Do osłonięcia najlepiej sprawdzą się okna prostokątne lub kwadratowe. Żaluzje, rolety, plisy czy zasłony zamówisz na wymiar, więc nie będzie problemu z idealnym dopasowaniem.
Jeśli marzy Ci się żaluzja lub roleta rzymska montowana do ściany lub sufitu, zwróć uwagę aby nie montować szafek czy zabudowy na równi z wnęką okienną. Roleta lub żaluzja musi być szersza niż wnęka minimalnie o 2cm z każdej strony, aby nie było prześwitów.
Ten problem najczęściej pojawia się w kuchni. Jeśli nad blatem masz kilka rzędów płytek, to żaluzja zamontowana do ściany może o nie zahaczać przy rozwijaniu. W takim wypadku trzeba montować żaluzje do sufitu. Ten problem nie pojawi się w przypadku rolet rzymskich, ponieważ materiał jest lekko odsunięty od ściany ze względu na osprzęt.
Wywietrzniki na oknach uniemożliwiają bezinwazyjny montaż (bez wiercenia w ramie) żaluzji, rolet rzymskich i zwykłych nawijanych. Przy wentylacji możesz zamontować bezinwazyjnie jedynie plisy, jeśli wywietrznik nie jest na całą szerokość skrzydła.
Jeśli zależy Ci na montażu bezinwazyjnym zwróć uwagę, aby od góry i od dołu było min. 1,5cm miejsca między ramą a wnęką okna lub między ramą a podłogą. Najczęściej problem występuje w przypadku zbyt nisko osadzonych drzwi balkonowych. Nie mieści się wtedy dolny zaczep bezinwazyjny, który przytrzymuje żaluzje lub plisy.
Nie zalecamy montażu większości osłon okiennych do podwieszanego sufitu lub „pustej ściany” KG. Mocowanie musi być przytwierdzone do profilu lub belek konstrukcyjnych, ze względu na ciężar. W szczególności tyczy się to dość ciężkich żaluzji drewnianych i bambusowych.
Osłonę okienną należy zamontować na równym podłożu, jeśli ma ona funkcjonować w 100% poprawnie. Przykładowo: jeśli montujesz do sufitu, powinien być prosty. Najczęściej problem występuje w przypadku żaluzji: zamontowana na nierównym podłożu źle, może nierówno się zwijać a sznurki przecierać.
Zdarza się, że zlew i bateria w kuchni są zamontowane zbyt blisko wnęki okiennej. W takim wypadku montować osłon okiennych do ściany czy sufitu nie będzie możliwy. Nie rozwiniemy wtedy rolety czy żaluzji do końca.
Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru odpowiedniej osłony okienne, wyślij nam zdjęcie. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie, pokierujemy jak mierzyć i zamawiać, żeby cały zakup był jedynie przyjemnością.