Jak ochłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?

2022-07-21

Jeśli nie jesteś tym szczęściarzem, który każdy gorący dzień może spędzić na wakacjach, najlepiej nad wodą, to ten artykuł jest dla Ciebie. Mamy kolejną falę upałów, więc warto poznać 3 proste sposoby na ochłodzenie pomieszczenia bez użycia klimatyzacji.

 jak ochłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji

Odpowiednie osłonięcie okien zmniejszy nagrzanie pomieszczenia

Okna zasłaniaj w momencie największego nasłonecznienia w ciągu dnia. Jeśli pomieszczenie mocno się nagrzewa, wybierz plisy w materiale termoizolującym (plisy honeycomb blackout, tzw. plaster miodu). Plisy zaciemniające i chłodzące pomieszczenie sprawdzą się na oknach zwykłych i dachowych. Więcej o materiale typu honeycomb blackout przeczytasz W TYM ARTYKULE.

plisy termoizolacyjne na okno dachowePlisy termoizolacyjne na oknie dachowym 

Efekt ochłodzenia przyniosą też zasłonięte żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe. W szczególności drewno jest dobrym izolatorem temperatury.

zaluzja bambusowa chroni od upałuŻaluzja bambusowa w kolorze Słomkowym u naszej Klientki, Pani Sylwii

Jeśli użyjesz rolet rzymskich lub zasłon w tkaninach zaciemniających ok. 50-70%, to również odczujesz ulgę. Najlepszy efekt przyniosą tkaniny 100% zaciemniające lub Dimout (80% zaciemnienia).

Więcej o tym, jak osłonić okno w upał przeczytasz TUTAJ.

 lniana roleta rzymska

Roleta rzymska z materiału LEN L9 u naszych Klientów, Kasi i Marcina

Wietrzenie pomieszczeń

Nocą i wczesnym rankiem, kiedy upał tak nie doskwiera, przewietrz pomieszczenia. Najlepiej robiąc przeciąg. Zostaw otarte okna na noc. Jednak, żeby to zrobić, koniecznie załóż moskitiery na okna i drzwi. Moskitiery drzwiowe i okienne na wymiar zamówisz TUTAJ. Najlepiej użyj też wiatraka.

 moskitiera na okno nasze domowe pielesze

moskitiera ramkowa na okno nasze domowe pielesze

moskitiera na drzwi balkonowe tarasowe

Nawilżanie powietrza

Oczywiście możesz użyć nawilżacza powietrza. Jeśli jednak go nie masz, możesz rozwiesić mokre ręczniki w pomieszczeniu, najlepiej w miejscu gdzie bezpośrednio pada słońce. Ulgę przyniesie też postawienie w sypialni miski z zimną wodą wypełnionej mrożonymi wkładami lub lodem.

moskitiery okienne nasze domowe pielesze

Udostępnij

Twoje komentarze (1)

Marta

2022-08-02 10:36:56

To bardzo dobre porady także dla tych, którzy mają zainstalowaną klimatyzację. W końcu nie jest ona włączona przez cały czas, a chłodne wieczory są doskonałą okazją, aby ją wyłączyć i nałapać do domu świeżego powietrza. Z drugiej strony, w budynkach zaopatrzonych w termostaty, klimatyzację można inteligentnie zarządzać temperaturą przez cały rok.

Dodaj komentarz

(z http://)