Jak osłonić i udekorować okno, kiedy mamy niski sufit?

Jak osłonić i udekorować okno, kiedy mamy niski sufit?

2020-11-25

Niskie nadproże może pokrzyżować nam nieco plany dekoracji i osłonięcia okna.
Najczęściej (choć nie jest to regułą) niskie sufity występują w blokach.
W takim wypadku niestety mamy ograniczony wybór. Jednak ładny i praktyczny efekt jest jak najbardziej do osiągnięcia! Dziś pokażemy Wam kilka inspiracji i porad.

jak zasłonić okno przy niskim suficieŻaluzje bambusowe Graham 25mm. Zdjęcie: Natalia na.swoim

MARZENIA VS RZECZYWISTOŚĆ

Często marzą nam się żaluzje drewniane czy bambusowe montowane do sufitu. Zajmują one jednak dość sporo miejsca i nie zawsze można sobie na to pozwolić. Pakiet żaluzji po zwinięciu to ok. 15% ich całkowitej długości. Jest to jednak wartość OKOŁO, bo dokładne wyliczenia zależą od tego czy żaluzja jest drewniana czy bambusowa (bambus jest cieńszy), czy mamy drabinkę sznurkową czy taśmową.
Dokładną wartość zawsze pomożemy Ci wyliczyć.

W przypadku rolet rzymskich, po zwinięciu zajmują do 20cm przy wysokości całkowitej rolety do 150cm. W przypadku okien balkonowych (powyżej 170cm), roleta zajmie około 27cm po zwinięciu.

Jako niskie nadproże rozumiemy przestrzeń od wnęki okna do sufitu poniżej 20cm.

Oczywiście można zamontować żaluzję czy roletę nad wnęką, mimo braku odpowiedniej ilości miejsca. Będzie to jednak dość uciążliwe w użytkowaniu. Nie mamy wtedy pełnego dostępu do okna – nie otworzymy go na oścież. Problem będzie też przy myciu okien.
Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku okien nieotwieranych (tzw. fix) lub przesuwnych.
W pozostałych sytuacjach warto zastanowić się nad opcjami, które proponujemy poniżej.

zaluzje na okno nasze domowe pieleszeBiałe żaluzje drewniane. Zdjęcie Martyna_Gorny

ZAMONTUJ NA RAMIE OKNA

Alternatywą jest montaż na ramie okna. Co proponujemy?
Żaluzje drewniane, bambusowe, rolety rzymskie lub plisy.
To zdecydowanie najbardziej pożądane i stylowe osłony okienne. Jednocześnie trwałe i bardzo funkcjonalne. Więcej porad i konkretów o każdej z nich znajdziecie w innych wpisach na naszym blogu.


ŻALUZJE

Na ramie okna lepiej montować żaluzje 25mm. Można zamontować także żaluzje 50mm, ale trzeba wziąć pod uwagę, że ich górna kaseta odstaje od ramy aż na 8cm, a otwarte lamele mogą uniemożliwić np. uchylenie okna.

Więcej o pomiarze i sposobach montażu żaluzji pisaliśmy w TYM WPISIE. A teraz zobacz kilka inspiracji od naszych Domowników!

żaluzje drewniane niski sufit nasze domowe pieleszeŻaluzje drewniane 25mm białe u Deer.Home

żaluzja bambusowa niski sufit nasze domowe pielesze

Żaluzja bambusowa IMBIR u Szafeczka

ROLETY RZYMSKIE

Rolety rzymskie możesz mocować na ramie okna (z wierceniem lub bez). Niestety nie mają one mocowania dolnego (po uchyleniu okna, materiał na dole nie jest przytwierdzony do ramy). Z pewnością dodadzą przytulności. Rolety rzymskie są też o wiele bardziej stylową osłoną od tradycyjnych rolet nawijanych i dzień i noc, które tak naprawdę odchodzą już w zapomnienie.

rolety rzymskie na oknie nasze domowe pieleszeRolety rzymskie w materiale Cicha Przystań u naszej Klientki, Pani Justyny 


PLISY

Plisy to bardzo funkcjonalna osłona okienna. Szczególnie ze względu na wiele materiałów o różnych funkcjach (od transparentnych, przez odbijające promienie, przez zaciemniające) oraz możliwość zasłonięcia dowolnej części okna. Niech nie kojarzą Ci się z „marketowym plastikiem”, bo pieleszowe plisy to solidny aluminiowy osprzęt i wysokiej jakości tkaniny.

plisy niski sufit nasze domowe pieleszePlisy u naszej Klientki Pani Anety. Instagram filip.ska

DODAJ ZASŁONY

Jeśli efekt po montażu na ramie okna Cię nie zadowala i ciągle wydaje Cię zbyt pusto, DODAJ ZASŁONY! Przy niskim nadprożu najlepiej zastosować szynę sufitową.
Zasłony pogłębią efekt przytulności. Bez obaw możesz je łączyć z żaluzjami, roletami rzymskimi czy plisami.
Jeśli dobierasz zasłony do rolet rzymskich, to zwróć uwagę, ale materiał zasłon był taki sam lub grubszy niż rolet. Nigdy odwrotnie.
Dzięki zasłonom ukryjesz też niezbyt estetyczne elementy na ścianach np. rury.

Nie ma też przeszkód aby zastosować same zasłony przy niskim nadprożu. Materiały do zasłon mogą być zaciemniające lub lekkie i transparentne.

plisy i zasłony nasze domowe pielesze

plisy i zasłony nasze domowe pieleszePlisy i zasłony u naszej Klientki Pani Anety. Instagram filip.ska

rolety rzymskie i zasłony nasze domowe pieleszeRolety rzymskie i zasłony u Majuszka.pl

żaluzje bambusowe i zasłony nasze domowe pielesze

żaluzje bambusowe i zasłony nasze domowe pielesze

Żaluzje bambusowe i zasłony u Zadomowiona

ALTERNATYWA

Jest jeszcze jeden ratunek! Żaluzje aluminiowe 50mm. Także wyglądają efektownie, a zajmują o wiele mniej miejsca po zwinięciu niż drewniane czy bambusowe. Jeśli podoba Ci się taka opcja, to na pewno pomożemy Ci wyliczyć, czy taki montaż będzie możliwy.

żaluzja aluminiowa niski sufit nasze domowe pieleszeŻaluzja aluminiowa 50mm w kolorze złotym u Magdy Krupowicz z Pracownia Wnętrz Naturalnych

Mamy nadzieję, że któreś z rozwiązań wpadło Ci w oko i już wiesz, jak udekorować swoje okna mimo niskiego sufitu. Jeśli potrzebujesz porady, napisz do nas

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)