Jak zasłonić duże okna balkonowe, tarasowe i przesuwne HS?

Jak zasłonić duże okna balkonowe, tarasowe i przesuwne HS?

2020-01-27

Z tego wpisu dowiecie się, jakie rozwiązania polecamy na duże okna balkonowe, tarasowe a także na okna i drzwi przesuwne. Te okna tylko z pozoru wydają się problematyczne - zobaczysz jakie mamy na nie piękne i praktyczne rozwiązania!

zaluzje na okno tarasowe

ŻALUZJE: DREWNIANE, BAMBUSOWE LUB ALUMINIOWE

Model żaluzji 50mm (szerokość listewek)

Tego typu żaluzje montujemy do ściany lub do sufitu. Kasety żaluzji są dość duże, więc zamontowane na ramie okna, nie pozwoliły by na otwieranie drzwi.


Zawsze pomożemy Ci dobrać odpowiednią wysokość żaluzji, aby po zwinięciu cały pakiet znalazł się nad wnęką i nie przeszkadzał przy otwieraniu drzwi - jeśli masz wątpliwości, napisz do nas.


Większe wymiary (ponad 150cm szerokości) radzimy podzielić na mniejsze części – dzięki temu żaluzje są bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w obsłudze. Przy wychodzeniu przez drzwi, nie musimy odsłaniać za każdym razem np. całej witryny.


Standardowe żaluzje drewniane są dość ciężkie (ok 3kg/m2). Odpowiedzią na to są żaluzje w lżejszego tworzywa:

- kolekcja RUSTYKALNA - z egzotycznego drewna Paulownia (ok 1,5gk/m2)

- bambus (ok 2kg/m2)

- aluminium (niecały 1kh/m2)

Więcej o żaluzjach drewnianych i bambusowych pisaliśmy w tym wpisie *KLIK*.


Żaluzje aluminiowe 50mm to nowoczesne i bardzo trwałe rozwiązanie. Niczym nie przypominają już żaluzji, które pamiętamy z lat 90'.

Dzięki solidnym osprzętom i szerokiej gamie kolorystycznej, na prawdę można stworzyć dzięki nim piękną aranżację.

ZALETY I WADY TEGO ROZWIĄZANIA:


ZALETY:

- tak zamontowane żaluzje są bardzo efektowną dekoracją

- możesz (ale nie musisz) dodać przy takim rozwiązaniu zasłony - żaluzje montowane na ścianie/do sufitu same w sobie są już piękną ozdobą

- optycznie powiększą wnękę okna


WADY:

- mogą być ciężkie (standardowe drewno)

- przy wychodzeniu przez balkon, za każdym razem musimy podnosić do góry całą żaluzję

zaluzje drewniane okno balkonoweŻaluzje drewniane 50mm u Pani Agnieszki. Trzy żaluzje są zamontowane jedna obok drugiej

zaluzje na okno przesuwneŻaluzje bambusowe 50mm zamontowane w głębokiej wnęce - okno jest PRZESUWNE. Foto: Julia Rozumek

zaluzje bambusowe montowane do ścianyŻaluzje bambusowe 50mm zamontowane do ściany. Foto: Jedynytakidomek

zaluzje drewniane na duże okno tarasowe przesuwneŻaluzje drewniane, 2 żaluzje montowane obok siebie w suficie podwieszanym. Drzwi są przesuwne. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Karoliny
zaluzje aluminiowe 50mm na okno tarasoweŻaluzje aluminiowe 50mm w kolorze srebrnym, montowane do sufitu (po zwinięciu chowają się nad wnękę okna)

Model żaluzji 25mm (szerokość listewek)

Żaluzje 25mm najczęściej montujemy na ramie okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie - bez wiercenia) lub w świetle szyby.

Oczywiście można je montować także na ścianę/do sufitu, ale ich pakiet zajmuje po zwinięciu znacznie więcej miejsca niż żaluzji 50mm.

W przypadku drzwi/okien przesuwnych i tych często otwieranych, najbardziej polecamy montaż żaluzji 25mm w świetle szyby.

Do zamontowania żaluzji w świetle szyby potrzebujemy minimalnie 8mm miejsca na listwie przyszybowej. Listwa nie powinna być zaokrąglona (zaczep montujemy na powierzchni płaskiej).

ZALETY I WADY TEGO TYPU ROZWIĄZANIA:


ZALETY:

- żaluzja nie będzie zawadzała przy otwieraniu lub przesuwaniu drzwi, górny osprzęt ma glębokość 2,5cm w przypadku żaluzji aluminiowej i 4,5cm w przypadku żaluzji drewnianej (jeśli zdejmiemy maskownicę drewnianą, to sam stalowy osprzęt także ma głębokość 2,5cm)

- „poruszają się” razem z drzwiami lub oknami, nie ma potrzeby podnoszenia ich kiedy wychodzimy przez balkon

WADY:

- montaż w świetle szyby jest inwazyjny (wymaga wiercenia)

- listwy przyszybowe nie mogą być całkowicie zaokrąglone (powierzchnia płaska do montażu do min. 8mm)

zaluzje na okno balkonowe z wywietrznikiemŻaluzje drewniane 25mm na oknie balkonowym z wywietrznikiem. Montowane w świetle szyby. Foto: Sistersabout
żaluzje drewniane na oknie przesuwnym hsŻaluzje drewniane 25mm zamontowane w świetle szyby na oknie przesuwnym HS. Foto: Karolina Pingielska
zaluzja bambusowa na oknie z nawiewnikiemŻaluzja bambusowa 25mm w kolorze IMBIR, montowana w świetle szyby na oknie z nawiewnikiem. Foto: Szafeczka

ROLETY RZYMSKIE

Rolety rzymskie najlepiej montować do ściany lub do sufitu. Kwestia zwijania się nad wnękę jest podobna jak w przypadku żaluzji. Długie rolety zazwyczaj zajmują ok 30cm po zwinięciu.


Oczywiście można je także zamontować inwazyjnie lub bezinwazyjnie na ramę okna. Trzeba mieć wtedy tylko na uwadze wystający na ok 4cm osprzęt.

ZALETY I WADY TEGO ROZWIĄZANIA:


ZALETY:

- to bardzo modna i dekoracyjna osłona, która ociepli każde wnętrze

- duża ilość materiałów – od transparentnych po 100% zaciemniające

- między dwiema roletami zamontowanymi do ściany/sufitu obok siebie, prześwit jest minimalny

- nawet przy bardzo dużych szerokościach podnoszenie i opuszczanie nie jest ciężkie, ponieważ system sterowania jest koralikowy 


WADY:

- przy otwieraniu drzwi musimy podnieść do góry całą roletę

rolety rzymskie na duże okno tarasoweRolety rzymskie montowane w podwieszanym suficie nad dużym oknem tarasowym. Materiał Folwark 11. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Joanny

rolety rzymskie i zaslony na okno tarasoweRolety rzymskie w materiale BOHO 92 na dużym oknie tarasowym. Rolety są montowane do ściany, a zasłony na wysuniętym karniszu

PLISY

Plisy montowane w świetle szyby, świetnie sprawdzą się na okna balkonowe, tarasowe i przesuwne. Osprzęt praktycznie nie wystaje poza ramę okna. Minimalna ilość miejsca potrzebna na montaż to 1,2cm. Jeśli miejsca jest mniej, można zastosować specjalne podkładki dystansowe.


Przy listwach zaokrąglonych montaż także jest możliwy, jedynie listwa „nie wkliknie” się do końca i zostanie bardzo delikatny prześwit.


Plisy są osłoną bardzo dekoracyjną, a użyte materiały mogą pełnić funkcję odbijania światła czy 100% zaciemnienia. 


Istnieje możliwość zamontowania plis bezinwazyjnie, ale zaczep bezinwazyjny wystaje wtedy a ok. 3cm (weź pod uwagę jeśli drzwi mają się otwierać).

ZALETY I WADY TEGO ROZWIĄZANIA:


ZALETY:

- prosty i szybki montaż

- zamontowane w świetle szyby praktycznie nie wystają poza ramę

- mają piękne dekoracyjne materiały o wielu funkcjach

- można je zamontować nawet na listwach zaokrąglonych

- solidny, aluminiowy osprzęt jest dostępny w wielu kolorach, z łatwością można go dopasować do ramy okna


WADY:

- mają dość ograniczone szerokości – maksymalnie jest to 150cm aby roleta funkcjonowała poprawnie (przy większych wymiarach, można zamontować dwie plisy obok siebie, między nimi powstaje prześwit)

plisy na oknie tarasowymPlisy w materiale ODA PEARL, montowane w świetle szyby na drzwiach balkonowych. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Alicji

plisy na oknie balkonowymPlisy na dużych drzwiach tarasowych, przy szybach różnej wysokości to rozwiązanie też wygląda bardzo dobrze. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Izabeli

plisy na oknie balkonowych honeycombPlisy montowane w świetle szyby na podwójnych wysokich oknach. Materiał termoizolacyjny typu 'honeycomb". Zdjęcie od naszego Klienta, Pana Michała

ZASŁONY

Zasłony to bardzo proste, a jednocześnie efektowne i praktyczne rozwiązanie na duże okna i drzwi. 

Proponujemy zasłony szyte z piękną dekoracyjną zakładką, tzw. "na haczyki" lub na kołach (przelotkach). Korzystamy z tkanin bardzo szerokich, więc możemy uszyć w jednej części zasłony nawet to 350cm.

Ciężko tu wymienić wady.. Zasłony da się zamontować praktycznie zawsze (jeśli nie na szynę sufitową, to na wysunięty karnisz). 

Materiałów do wyboru jest mnóstwo. Zasłony można także dowolnie łączyć z innymi osłonami: żaluzjami, plisami czy roletami rzymskimi.

zaslony i rolety rzymskie

zaslony na haczykach szareZasłony na haczykach i rolety rzymskie w materiale Rodzinny Gwar 92. Zdjęcia od naszej Klientki, Pani Uli

Mamy nadzieję, że wpis był pomocny :) W razie wątpliwości NAPISZ DO NAS - pomagamy, doradzamy i wysyłamy próbki.

Po codzienne inspiracje zajrzyj na nasz Instagram Nasze_Domowe_Pielesze

Udostępnij

Twoje komentarze (13)

Nasze Domowe Pielesze

2023-04-24 15:20:24

@Sylwia Maksymalna szerokości plisy w gwarancji to 150 cm szer. Trzeba również sprawdzić czy przy otwartym oknie zmieści się osprzęt plisy. Osprzęt od szyby będzie odstawał na około 25mm

Sylwia

2023-04-24 14:37:26

Dzień dobry. mam okno HST szyba ma wymiar 150x220 czy można na takim oknie zamontować plisy?

Nasze Domowe Pielesze

2022-01-09 20:37:52

@Anna - dzień dobry :) Rolety rzymskie można przymocować do ramy okiennej. Zaczepy możesz przykręcić lub domówić specjalne zaczepy bezinwazyjne, które nie wymagają wiercenia (na ramie okna nie może być wtedy wywietrznika).

Nasze Domowe Pielesze

2022-01-09 20:37:35

@Anna - dzień dobry :) Rolety rzymskie można przymocować do ramy okiennej. Zaczepy możesz przykręcić lub domówić specjalne zaczepy bezinwazyjne, które nie wymagają wiercenia (na ramie okna nie może być wtedy wywietrznika).

Anna

2022-01-09 09:33:26

Dzien dobry. Czy istnieje mozliwosc zamontowania rolet rzymskich we wnekach okien i na ramie okiennej, tak aby nie trzeba bylo podnosic jej do gory calkowicie przy wychodzeniu na balkon ?

Anna

2022-01-09 09:32:51

Dzien dobry. Czy istnieje mozliwosc zamontowania rolet rzymskich we wnekach okien i na ramie okiennej, tak aby nie trzeba bylo podnosic jej do gory calkowicie przy wychodzeniu na balkon ?

Nasze Domowe Pielesze

2020-05-28 13:46:41

Mariuszu, Nie wykonujemy rolet dzień i noc o takiej szerokości. Możemy Ci zaproponować rolety rzymskie o tej szerokości :)

Mariusz

2020-05-25 21:58:16

WitamCzy wykonujecie Państwo rolety dzień noc na okna o szerokości 275cm?

Nasze Domowe Pielesze

2020-04-30 09:28:15

Barbaro, Niestety nie uda się zamontować plis bezinwazyjnie, jeśli okna się nie otwierają. Wymagało by to klejenia, a my nie polecamy i nie stosujemy takiego rozwiązania

Barbara

2020-04-19 22:02:04

Witam, Czy da się zamontować bezinwazyjnie plisy na oknach tarasowych, które się nie otwierają? Pozdrawiam

Nasze Domowe Pielesze

2020-04-08 12:16:19

Natalio, w takim wypadku dobrze sprawdzą się żaluzje. Kiedy lamele (listewki) są otwarte, wpuszczają światło do środka a jednocześnie ograniczają widoczność z zewnątrz. Szczególnie jasne kolory żaluzji np. biały rozjaśnią dodatkowo pomieszczenie :)

Nasze Domowe Pielesze

2020-04-08 12:16:04

Natalio, w takim wypadku dobrze sprawdzą się żaluzje. Kiedy lamele (listewki) są otwarte, wpuszczają światło do środka a jednocześnie ograniczają widoczność z zewnątrz. Szczególnie jasne kolory żaluzji np. biały rozjaśnią dodatkowo pomieszczenie :)

Natalia

2020-04-05 19:30:18

Witam. Przy kupnie osłon na okno balkonowe, zależy mi na tym abym w końcu mogła swobodnie się poruszać i nie czuć spojrzeń przechodniów (mieszkam na parterze) oraz na tym aby do środa wpadało dużo słońca. Które z wymienionych osłon będą najlepsze? ;) pozdrawiam Natalia

Dodaj komentarz

(z http://)