Jak zasłonić okna narożne - rozwiązania i sposoby montażu

Jak zasłonić okna narożne - rozwiązania i sposoby montażu

2019-12-16

Od pewnego czasu bardzo modnym rozwiązaniem we wnętrzach są okna narożne.  Często okna są też podłużne, ułożone poziomo np. w kuchniach.  Rozwiązanie jest piękne i gwarantuje duży dopływ światła do pomieszczenia.  


Jakie osłony okienne będą najlepszym rozwiązaniem do tego typu okien i w jaki sposób je montować?  W tym wpisie znajdziecie porady i inspiracje na ten temat.

Żaluzja bambusowa 50mm na oknie narożnym w kuchni 

ŻALUZJE BAMBUSOWE 50MM PIASKOWY na oknie narożnym w kuchni. Zdjęcia: malinowydomek

zaluzje drewniane na oknie naroznym poziomymZdjęcie od naszej klientki, Pani Justyny. Żaluzje drewniane 25mm, kolor biały. Montaż we wnęce

Coraz częściej pytacie nas o rozwiązania na okna narożne/rogowe. I mimo, że w niektórych przypadkach wzięcie prawidłowego pomiaru do rolet czy żaluzji jest nieco trudniejsze niż w przypadku standardowych okien, staramy się Wam jak najlepiej doradzić. W efekcie już wielu naszych Domowników cieszy się swoją idealną (i idealnie wymierzoną) osłoną na oknach narożnych

Przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań – podzieliłyśmy je względem kilku kategorii, co mamy nadzieję, znacznie ułatwi Wam wybór.

JEŚLI OKNA SĄ NIEOTWIERANE lub ICH NIE OTWIERACIE

W tym przypadku możemy poszaleć – jeśli okna są nieotwierane, możecie zastosować większość rozwiązań opisanych poniżej ale te dwa w szczególności.

Montaż żaluzji lub rolet NA RAMIE OKNA

Wiemy, że wielu z Was bardzo podobają się żaluzje drewniane i bambusowe 50mm zamontowane na ramie okna. Ich kaseta wystaje jednak aż na 8cm i zazwyczaj wyklucza to montaż na ramie okna. Jednak w przypadku okien nieotwieranych – problem znika, uff..


WAŻNE!

Przykładając kątowniki (lub inny przedmiot) wystające na 8cm do obu okien sprawdź, czy kasety się zmieszczą. Jeśli NIE, zostają inne rozwiązania – żaluzje 25mm (kaseta wystaje na 4cm) lub rolety rzymskie (4,5cm).


W przypadku każdej osłony okiennej, zawsze zapytaj na ile osprzęt odstaje od ramy.

ROLETY RZYMSKIE materiał STUDIO 13 na oknie narożnym w kuchni. Zdjęcia: Dom_w_sansewieriach

zaluzje drewniane na ramie okna okno narozne

zaluzje na oknie naroznym w kuchniŻALUZJE DREWNIANE 50MM BIAŁE na oknie narożnym w kuchni. Zdjęcia: Dom_w_sansewieriach

zaluzje drewniane na oknie poziomym naroznym

ŻALUZJE DREWNIANE 25MM, kolor GORCZYCA montowane na ramie okna. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Izabeli

Montaż WE WNĘCE OKIENNEJ

Wypełnij wnękę okienną żaluzją lub roletą rzymską. Pamiętaj, że do mycia okien, możesz te osłony WYPIĄĆ Z ZACZEPÓW i zdjąć.


WAŻNE!

Wnęka musi być odpowiednio głęboka aby była możliwość przykręcenia zaczepów: minimum 6cm w przypadku żaluzji 50mm, 3cm w przypadku żaluzji 25mm i rolet rzymskich.

żaluzja drewniana na oknie narożnym

zaluzje drewniane na oknie podłużnym w kuchniŻALUZJE DREWNIANE 25MM BIAŁE, montaż we wnęce na panoramicznym oknie w kuchni. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Justyny

JEŚLI CHCEMY SWOBODNIE OTWIERAĆ OKNA

Montaż NAD WNĘKĄ – do ściany lub sufitu

Tutaj mamy do wyboru znacznie więcej opcji rożnych osłon. Bardzo ważny jest prawidłowy pomiar – pamiętaj, że zawsze Cię poinstruujemy jak go prawidłowo wykonać.


Żaluzje i rolety możemy montować na dwa sposoby, jak niżej na schemacie

montaz zaluzji na okna rogowe


WAŻNE!

Jeśli w grę wchodzą żaluzje (drewniane, bambusowe lub aluminiowe) nad wnęką musimy mieć odpowiednią ilość miejsca na jej zwinięcie. W przypadku żaluzji drewnianych i bambusowych jest to około 15% całkowitej długości (wskażemy dokładną ilość w przypadku Twojej żaluzji).


Rolety rzymskie zajmą po zwinięciu do 20cm w przypadku ich długości do 150cm, a powyżej (drzwi balkonowe, wysokie okna) do 27cm.

zaluzje bambusowe na oknie naroznym

ŻALUZJE BAMBUSOWE 50MM, KOLOR GRAHAM NA OKNIE NAROŻNYM. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Oliwii @pani_rozia

żaluzje bambusowe 50mm w kolorze Piaskowym

ŻALUZJE BAMBUSOWE 50MM, KOLOR PIASKOWY OKNIE NAROŻNYM. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Magdy @malinowydomek

Rolety rzymskie na oknie narożnym w kuchni

 Żaluzja bambusowa 50mm na oknach narożnym

Rolety rzymskie na oknie rogowym
ROLETY RZYMSKIE NA OKNIE NAROŻNYM. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Joanny @zblizniakamisieurzadza

Montaż W ŚWIETLE SZYBY

Najmniej skomplikowane rozwiązania to montaż w świetle szyby (żaluzji lub plis) – osprzęt praktycznie nie wystaje poza wnękę, więc nie będzie kolidował przy otwieraniu okien. Ponad to, pomiar jest taki sam jak w przypadku standardowych okien.

zaluzje aluminiowe na oknie naroznymŻALUZJE ALUMINIOWE 25MM MONTOWANE W ŚWIETLE SZYBY NA OKNIE NAROŻNYM, zdjęcie od naszego Klienta, Pana Piotra

PLISY ZAMONTOWANE W ŚWIETLE SZYBY NA OKNIE NAROŻNYM, źródło: Pinterest

MONTAŻ NA RAMIE OKNA - jedno okno jest uchylne lub mamy wystarczający odstęp 

Kiedy jedno z okien jest uchylne a drugie nieotwierane (co często się zdarza przy oknach narożnych), może się okazać, że swobodnie zamontujemy żaluzje 25mm lub rolety rzymskie na ramie okna inwazyjnie lub bezinwazyjnie (bez wiercenia).

Podobna sytuacja jest, jeśli między oknami mamy zachowany pewien odstęp. Czasami okna są oddzielone nawet słupkiem. Dzięki temu osłony zamontowane na ramie okna nie będą kolidować ze sobą.

zaluzje bambusowe na oknie naroznymŻALUZJE BAMBUSOWE 25MM zamontowane bezinwazyjnie na ramie okna. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Marty

ZASŁONY 

Prostym ale pięknymi efektownym rozwiązaniem będą też zasłony. Możemy zastosować jeden materiał lub połączyć tkaniny grubsze i zaciemniające z bardziej tiulowymi i transparentnymi.

Zasłony montujemy na karnisz (zasłony na kołach/przelotkach) lub na szynie (zasłony na taśmie lub haczykach).

zasłony na okna narożne

zasłony rolety rzymskie w salonie

Mamy nadzieję, że wpis rozwiał Twoje wątpliwości i już wiesz, jak osłonisz swoje okno narożne :)

Po więcej wnętrzarskich inspiracji zapraszamy też na nasz Instagram Nasze_domowe_pielesze

Możesz się też z nami skontaktować TUTAJ

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)