Na co zwrócić uwagę dekorując okno w salonie? 4 proste zasady

Na co zwrócić uwagę dekorując okno w salonie? 4 proste zasady

2021-05-13

W salonie zazwyczaj okna mamy największe. Odpowiednio ustrojone będą piękną dekoracją i wykończeniem wnętrza. Pisaliśmy już o tym jak ładnie i praktycznie osłonić duże okna balkonowe i przesuwne – TUTAJ znajdziesz wiele konkretnych porad. Dziś serwujemy Ci krótki poradnik, na co zwrócić uwagę dekorując okna w salonie.

dekoracja okien w salonie nasze domowe pieleszeżaluzje drewniane 50mm kolor Cukier i roleta rzymska w materiale Boho B90 u naszej Klientki, Pani Edyty

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC OSŁONY NA OKNO W SALONIE?

1. Na stopień zaciemnienia

Jeśli okna są naprzeciwko ściany z TV musimy wybrać coś, co pozwoli nam na oglądanie telewizji w ciągu słonecznego dnia.
W roletach rzymskich i zasłonach zdecyduj się na tkaniny Dimout (ok. 80% zaciemnienia) lub Cicha Przystań (100% zaciemnienia).
Żaluzje drewniane również się sprawdzą. Natomiast żaluzje bambusowe czy aluminiowe w jasnych kolorach nieco mniej, ze względu na swoją cieńszą strukturę.

zaciemniajaca roleta rzymska w salonieRoleta rzymska w materiale DIMOUT u naszej Klientki mojeczterysciany (profil Instagram)

2. Na funkcjonalność

Okna w salonie zazwyczaj są duże. Jeśli wychodzą na taras czy balkon, warto zwrócić uwagę czy dana osłona okienna po montażu nie uprzykrzy nam trochę życia. Przykładowo – jeśli często wychodzisz przez drzwi tarasowe i zamontujesz nad nimi dużą żaluzję drewnianą czy bambusową (na dodatek w jednej, wielkiej części bo się uprałaś/eś!), to musisz liczyć się z tym, że za każdym razem trzeba będzie dźwignąć do góry dość spory ciężar aby skorzystać z drzwi.

Wielu naszych Domowników decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ wygląda bardzo efektownie. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze uprzedzamy o aspekcie funkcjonalności.
Ewentualnie zdecyduj się na coś lżejszego:
- rolety rzymskie – nawet przy bardzo dużych wymiarach podnoszą się bez wysiłku za pomocą mechanizmu koralikowego
- zasłony
- żaluzje bambusowe (lżejsze niż drewniane) czy aluminiowe (bardzo lekkie)

czarne żaluzje aluminiowe w salonieCzarne żaluzje aluminiowe 50mm w salonie u naszej Klientki, Pani Kingi

3. Na spójną całość

Aranżacja okna musi być spójna z całym wnętrzem. Zachowaj ją w kolorystyce, jaka panuje w salonie. Najlepiej stwórz paletę barw i według niej dobieraj odcienie osłon. Możesz też zapoznać się z naszym wpisem JAK DOBRAĆ KOLOR ROLET, ŻALUZJI, PLIS CZY ZASŁON W POMIESZCZENIU.

jasne żaluzje bambusowe w salonieŻaluzje bambusowe 50mm kolor Bielony Bambus u naszej Klientki, Pani Marii

4. Na to żeby nie przesadzić

Zakładasz plisy, bo potrzebujesz zaciemnienia. Do tego firanki, bo co to za dom bez firan. A i do tego koniecznie zasłony, żeby było przytulniej.
To wyżej, to przepis na koszmar. Nie bez przyczyny mów się, że mniej znaczy więcej.

Oczywiście można łączyć ze sobą różne osłony okienne, ale nie więcej niż dwie.
Przykładowe połączenia, które będą wyglądać pięknie:
- żaluzje i zasłony
- rolety rzymskie i zasłony
- plisy i zasłony
- zasłony i firany

Jeśli zakładasz firany, to nie montuj już żaluzji czy plis na okno. Mija się to z celem – żaluzje i plisy same w sobie są formą pięknej dekoracji, którą przykryjesz firaną.

zasłony i roleta rzymska w salonieZasłony i roleta rzymska w materiale STUDIO S13 u Dom_w_sansewieriach (profil Instagram)

granatowe zasłony i żaluzje w salnieGranatowe welurowe zasłony i żaluzje bambusowe 25mm w kolorze PIaskowym u naszej Klientki, Pani Karoliny

jasne zasłony i firany w saloniePołączenie zasłon z materiału Mieszkanie Marzeń MM12 z firaną u Exploringinteriors (profil Instagram)

Jeśli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim wnętrzu napisz do nas. Wyślij nam zdjęcie, a my doradzimy Ci najlepsze opcje.

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)