Rolety rzymskie - wady i zalety

Rolety rzymskie - wady i zalety

2021-05-24

Przyjrzymy się dziś roletom rzymskim. Rozłożymy ich wady i zalety na czynniki pierwsze. Wszystko na podstawie opinii naszych Domowników jak i własnego doświadczenia. Pamiętajcie jednak, że artykuł dotyczy produktu z Naszych Domowych Pieleszy. Każda firma stosuje własne rozwiązania, komponenty i materiały. Stąd też to, co sprawdza się u nas, niekoniecznie występuje w innym miejscu.

rolety rzymskie wady i zalety

ZALETA 1.
ROLETY RZYMSKIE MOŻEMY WYKONAĆ NA BARDZO DUŻE WYMIARY

W roletach rzymskich nie ma tak dużych ograniczeń w wymiarach jak np. w żaluzjach drewnianych.
Większość materiałów, z których korzystamy jest bardzo szerokich, więc nie widać na nich nawet łączeń (zszycia, czyli tzw. łączenia występują najczęściej na tkaniach wąskich np. o szerokości 140cm).
Szerokość rolet jaką możemy wykonać to nawet 3m, podobnie z wysokością.

ZALETA 2.
SĄ BARDZO LEKKIE W OBSŁUDZE, NAWET PRZY DUŻYCH WYMIARACH

Mimo, że materiał rolety rzymskiej uszytej na duży wymiar może być dość ciężki (w zależności od tkaniny, ale te grubsze, obiciowe „swoje ważą”), to dzięki odpowiedniemu mechanizmowi i sterowaniu koralikiem podniesiesz je i opuścisz płynnie, bez najmniejszego problemu.

rolety rzymskie duży wymiarRoleta Rzymska w materiale BOHO B92 u naszej Klientki, Pani Kasi (IG: mygreenworld)

ZALETA 3.
MECHANIZM KORALIKOWY

W Naszych Domowych Pieleszach stosujemy mechanizm koralikowy, który jest znacznie trwalszy (nie przeciera się) i nie plącze się, jak sznurki.
Dodatkowo jest to system BEZPIECZNY DLA DZIECI – koralik ma specjalną zrywkę, która otworzy się w przypadku mocnego szarpnięcia lub uwieszenia.
Oprócz standardowego sterowania koralikiem plastikowym, wprowadziliśmy opcję koralików metalowych złotych lub srebrnych (ZAPYTAJ PRZY ZAMÓWIENIU).

rolety rzymskie złoty srebrny łańcuszekRoleta rzymska ze złotym łańcuszkiem, w materiale BOHO B11 u Sandry z profilu IG exploringinteriors

ZALETA 4.
MOŻNA JE PRAĆ

Materiał rolety rzymskiej możesz łatwo zdjąć z mechanizmu (bez potrzeby jego demontażu, np. odkręcania od ściany) i wyprać w pralce lub ręcznie. Pamiętaj aby zrobić to zgodnie z zaleceniami na metce. Więcej o praniu rolet rzymskich przeczytasz W TYM WPISIE.

ZALETA 5.
DUŻY WYBÓR TKANIN

Rolety rzymskie zastąpią tradycyjne firany – mogą być uszyte z tkanin lekkich i transparentnych. Jednocześnie wyglądają bardzo elegancko. W kolekcjach mamy też materiały o większym zaciemnieniu i przeróżnych strukturach. Średni stopień 50-70% zaciemnienia sprawdzi się np. w salonie (tkaniny: Boho, Loft, Domowa Ostoja, Cztery Kąty), a duże zaciemnienie 80-100% w sypialni czy pokoju dziecka (tkaniny: Dimout i Cicha Przystań).

roleta rzymska zaciemniająca nasze domowe pieleszeRoleta Rzymska w materiale DIMOUT D94

ZALETA 6.
ROLETY RZYMSKIE DUO (PODWÓJNE)

Oprócz standardowej opcji rolet pojedynczych, jest też opcja uszycia ROLET RZYMSKICH DUO. To dwa materiały, które pracują na jednym mechanizmie. Najczęściej wybieramy wtedy jeden materiał przepuszczający (na dzień, forma dekoracyjna) a drugi bardziej zaciemniający (na wieczór, zapewnia prywatność i blokuje dopływ światła).

ZALETA 7.
BARDZO ŁATWY I SZYBKI MONTAŻ

Rolety rzymskie na tym samym mechanizmie zamontujesz do ściany, sufitu czy ramy okna.
Polega to jedynie na przykręceniu zaczepów do powierzchni i wpięcia gotowej rolety – TYLKO TYLE!
Jest też opcja dodania zaczepów bezinwazyjnych przy montażu na ramę okna. Taki montaż nie wymaga wiercenia w ramie.

ZALETA 8.
STWORZYSZ PEŁNĄ ARANŻACJĘ WNĘTRZA RAZEM Z INNYMI TEKSTYLIAMI

Z tych samych tkanin, co rolety rzymskie uszyjemy także zasłony, poszewki na poduszki a nawet obrusy i biezniki. Dzięki temu możesz stworzyć spójną aranżację całego wnętrza.

roleta rzymska i zasłony w tym samym materialeRoleta rzymska i zasłony w materiale STUDIO S13 u Natalii z profilu IG dom_w_sansewieriach


ZALETA 9.
MOŻLIWOŚĆ WYMIANY MATERIAŁU

Jeśli po jakimś czasie zechcesz coś zmienić, możesz zamówić sam materiał do rolet. Jest to oczywiście znacznie tańsza opcja niż wymiana całej rolety. Wymiany materiału dokonasz samodzielnie -to sytuacja analogiczna do zdejmowania rolety do prania.


WADA 1.
WZGLĘDNIE MAŁA MOŻLIWOŚĆ REGULACJI WPADAJĄCEGO ŚWIATŁA

Rolety rzymskie możesz opuścić i podnieść. Jest to mniejsza możliwość regulacji wpadającego światła niż np. w żaluzjach czy plisach.

zielona roleta rzymska nasze domowe pieleszeRoleta rzymska w materiale DOMOWA OSTOJA DO35

WADA 2.
BRAK MOCOWANIA DOLNEGO

To wada w przypadku mocowania rolet do ramy okna. Podczas uchylania okna, nie będzie on mocowany na dole, więc może przeszkadzać zahaczając o rzeczy stojące na parapecie.

rolety-rzymskie-zaciemniajace-na-oknoRolety rzymskie zaciemniające, montowane bezinwazyjnie na okno u naszego Klienta, Pana Sławka

WADA 3.
ILOŚĆ MIEJSCA PO ZWINIĘCIU

Jeśli chcesz zamontować roletę do ściany lub do sufitu musisz mieć około 20-27cm, aby swobodnie otwierać okno (około 27cm zajmują po zwinięciu zazwyczaj rolety na okna balkonowe).

WADA 4.
PODNIESIONA ROLETA ODSŁONI OKNO

W ciągu dnia podciągnięta do góry roleta odsłoni całe okno.

roleta rzymska biała nasze domowe pieleszeRoleta rzymska w materiale MORSKA CHATKA MC10


9 zalet naprzeciw 4 wadom. Bilans wydaje się prosty. Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Jeśli masz wątpliwości, napisz do nas. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie!

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)