Wady i zalety żaluzji drewnianych i bambusowych

Wady i zalety żaluzji drewnianych i bambusowych

2021-05-27

Czas na kolejne za i przeciw w kwestii dekoracji okien. Zajmiemy się wyliczeniem zalet i wad żaluzji drewnianych i bambusowych. Choć wyglądają pięknie, może pewne aspekty techniczne Cię do nich zrażą? Może też być całkiem odwrotnie – dzięki niektórym zaletom, żaluzje przekonają Cię do siebie. Mamy nadzieję, że wpis ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji!

wady i zalety żaluzji drewnianych bambusowych


Jeśli planujesz montaż żaluzji drewnianych czy bambusowych do ściany lub sufitu, koniecznie obejrzyj naszą instrukcję montażu żaluzji na Youtube - TUTAJ LINK.

ZALETA 1.
NATURALNE MATERIAŁY


Amatorzy naturalnych materiałów doskonale to zrozumieją. Dla nich jakość, zapach i klimat jaki wprowadzają we wnętrzu drewno czy bambus są nie do podrobienia. Istotna jest też jakość surowca używana do produkcji żaluzji. Żaluzje „drewniane” z marketu, nie są z tego samego materiału, co żaluzje wykonane na zamówienie. Staramy się o dobór wysokiej jakości drewna i bambusa, który zamieszka z Tobą na długie lata.

Jednak dla jednych naturalność materiału jest zaletą, ze wszystkimi jego niedoskonałościami, a dla innych wadą. O wadach przeczytasz niżej….

żaluzje drewniane duże okna tarasoweŻaluzje drewniane 25mm w kolorze Jasny Orzech, kolekcja Tradycyjna u naszej Klientki Pani Dominiki

ZALETA 2.
SOLIDNY PRODUKT, KTÓRY ZOSTANIE Z TOBĄ NA DŁUGIE LATA


Żaluzje drewniane czy bambusowe użytkowane prawidłowo (np. nie narażane na bezpośredni kontakt z wodą), zostaną z Tobą na lata. Jeśli ewentualnie po latach popsuje się mechanizm żaluzji, jest to sprawa, którą można naprawić i jest to opłacalne w porównaniu do wymiany osłony na nową.

Aby zachować dobry wygląd żaluzji ważna jest też jej prawidłowa obsługa. Jak obsługiwać żaluzję przeczytasz W TYM WPISIE.

białe żaluzje drewniane w kuchniBiałe żaluzje drewniane KOKOS 50mm u naszej Klientki, Pani Joanny 

ZALETA 3.
OCIEPLENIE WNĘTRZA I STYLOWA DEKORACJA

Jeśli czujesz, że wnętrze domu jest zbyt surowe, żaluzje drewniane i bambusowe dodadzą mu ciepła i przytulności. W dodatku jest to stylowa dekoracja całego wnętrza, która na pewno nie wyjdzie z mody jeszcze przez długie lata.

zaluzja bambusowa w lazienceŻaluzja bambusowa 50mm w kolorze GRAHAM u naszej Klientki, Pani Beaty

ZALETA 4.
WYKONANIE NA WYMIAR I DOPASOWANIE SZCZEGÓŁÓW


Wszystkie żaluzje wykonujemy na wymiar, dlatego będą idealnie dopasowane do Twoich okien i wnętrza. Masz także możliwość dopasowania szczegółów takich jak rozmiar lameli (25mm lub 50mm), drabinki (taśmowa lub sznurkowa + wybór koloru), sposobu montażu oraz mocowań dolnych, jeśli są potrzebne.

żaluzja bambusowa w łazienceŻaluzja bambusowa 25mm w kolorze Słomkowym u naszej Klientki, Pani Sylwii

ZALETA 5.
RÓŻNE SPOSOBY MONTAŻU


Żaluzje drewniane i bambusowe możesz montować:
- do ściany
- do sufitu
- do ramy okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie – bez wiercenia)
- w świetle szyby (do listw przyszybowych)
Do montażu na ramie okna czy w świetle szyby polecamy żaluzje 25mm. Górna kaseta żaluzji 50mm ma głębokość aż 8cm i może Ci uniemożliwić otwieranie okien.

żaluzja bambusowa biała z czarną taśmąBiała żaluzja bambusowa 50mm z czarną taśmą u naszej Klientki, Pani Pauliny

ZALETA 6.
SWOBODNA REGULACJA WPADAJĄCEGO ŚWIATŁA I DOBRE ZACIEMNIENIE


Żaluzja drewniana czy  bambusowa nie zaciemni w 100%, ale jednocześnie skutecznie chroni od światła (po jej zamknięciu możesz oglądać TV w słoneczny dzień).
Ponad to żaluzja daje dużą możliwość regulacji wpadającego światła przez zamykanie i otwieranie lamel oraz jej podnoszenie i opuszczanie.
Jeśli w ciągu dnia chcesz się osłonić od wzroku sąsiadów, możesz mieć opuszczoną żaluzję i otwarte lamele. Widoczność będzie ograniczona a światło wpada do środka.


ZALETA 7.
IZOLACJA TEMPERATURY


Bambus a szczególnie drewno są dobrymi izolatorami temperatury. Wielu naszych Domowników (Klientów) potwierdziło, że żaluzje zapewniły ochłodzenie podczas upałów.

żaluzja bambusowa w kuchni 50mmŻaluzja bambusowa 50mm w kolorze GRAHAM u naszej Klientki, Pani Oli (profil Instagram: razem_po_zdrowie)

ZALETA 8.
MOŻLIWOŚĆ STEROWANIA ELEKTRYCZNEGO

Dużym ułatwieniem jest montaż żaluzji drewnianych lub bambusowych ze sterowaniem elektrycznym
W żaluzjach 25mm częściej stosuje się sterowanie bateryjne. Natomiast w żaluzjach 50mm sterowanie odbywa się radiowo (na pilot) lub przewodowo (na przełącznik). Jest to znaczne ułatwienie szczególnie przy dużych wymiarach, które ciężko byłoby obsługiwać ręcznie.

WADA 1.
DOŚĆ WYSOKI KOSZT


Koszt żaluzji drewnianych i bambusowych jest dość wysoki. Sam koszt surowca nie należy do niskich, do tego dochodzi jeszcze niełatwa obróbka materiału, wykonanie na wymiar i elementy dodatkowe.
Jeśli jednak jesteśmy w stanie zainwestować większą sumę, aby otrzymać produkt na lata, to jest to dobry wybór.

żaluzje bambusowe imbir jasne

Żaluzje bambusowe 50mm w kolorze IMBIR u naszej Klientki, Pani Oli

WADA 2.
CIĘŻAR

Ciężar żaluzji ma znaczenie przy dużych wymiarach. Szczególnie, jeśli montujemy je np. nad drzwiami balkonowymi, przez które będziemy często wychodzić. Żaluzje trzeba będzie za każdym razem podnosić do samej góry i może to być dość kłopotliwe, szczególnie dla dzieci.
Szacunkowa waga żaluzji to:
drewno - ok 3kg/m2
kolekcja Rustykalna i Skandynawska (lekkie drewno egzotyczne) - ok 1,5kg/m2
bambus - ok 2kg/m2

W przypadku dużych wymiarów polecamy dzielenie żaluzji na dwie mniejsze części. Szczególnie w wypadku drzwi podwójnych.

WADA 3.
ZAJMUJĄ SPORO MIEJSCA PO ZWINIĘCIU


Nie w każdym wypadku pakiet żaluzji zmieści się nad wnękę okna i pozwoli swobodnie otworzyć drzwi czy okno. Tę kwestię najlepiej skonsultować indywidualnie, ponieważ ilość miejsca, jaką zajmie żaluzja po zwinięciu zależy od kilku czynników (m.in. szerokości lameli i użytego surowca).
Szacunkowo (bardzo szacunkowo!) jest to około 13-15% długości całej żaluzji.
Pamiętaj też, żeby nie decydować się na montaż żaluzji na oknie, jeśli zależy Ci aby je całkowicie odsłaniać.

 żaluzje bambusowe 50mm na oknie balkonowymŻaluzje bambusowe 50mm w kolorze GRAHAM u naszej Klientki, Pani Kasi

WADA 4.
NATURALNE MATERIAŁY (TAK, TAK TO BYŁO W ZALETACH- CZYTAJ DALEJ)


Jak już wspominaliśmy – co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Naturalne materiały drewno i bambus charakteryzują się swoją niepowtarzalnością. Oznacza to, że nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Jeśli zamówisz próbki, to żaluzja którą otrzymasz może się od nich różnić w zależności od partii surowca.
Odcień i struktura żaluzji drewnianej i bambusowej zależy od jej usłojenia, momentu ścięcia (pory roku), struktury oraz stopnia chłonięcia bejcy czy farby.
U każdego producenta dopuszczalne i niepodlegające reklamacji są odcienie żaluzji względem wzornika, która wahają się o kilka tonów.
Pamiętaj, aby nigdy nie zamawiać żaluzji na jedno okno czy do jednego pomieszczenia w różnych odstępach czasu czy w oddzielnych zamówieniach. Będą one produkowane z różnych partii i możliwa jest różnica w ich finalnym wyglądzie.

Więcej na ten temat przeczytasz W TYM WPISIE.

żaluzje bambusowe różne odcienieRóżne odcienie lameli Graham i Słomkowy


WADA 5.
NIE SĄ ODPORNE NA WILGOĆ


Żaluzje drewniane i bambusowe nie są odporne na wilgoć. Oznacza to, że nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. W innym wypadku zniszczą się – mogą się odkształcać, stracić kolor a farba może odstawać.

Bambus i żaluzje z drewna Paulownia z kolekcji Rustykalnej są bardziej odporne na wilgoć niż drewno (dalej nie oznacza to, że mogą mieć kontakt z wodą!). Często stosowane są w łazienkach i kuchniach, gdzie występuje para lub wilgoć.

WADA 6.
INNE OGRANICZENIA

Pozostałe ograniczenia, które mogą być przeszkodą to:
- brak możliwości montażu bezinwazyjnego na oknie, kiedy mamy wywietrzniki na ramie (zostaje montaż inwazyjny pod wywietrznikiem lub w świetle szyby)


- górna rynna żaluzji jest dość głęboka (głębokość z maskownicą to: 8cm w żaluzji 50mm i 4,5cm w żaluzji 25mm), co może być istotne przy montażu na ramie okna


- w większości przypadków maksymalna szerokość to 240cm. Jednak tak duża żaluzja nie sprawdza się przy sterowaniu ręcznym i poleca się montaż kilku sztuk obok siebie.

żaluzja drewniana 50mm w łazienceŻaluzja drewniana 50mm w kolorze CAMEL z kolekcji RUSTYKALNEJ u naszej Klientki, Pani Izy

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)