Amatorzy naturalnych materiałów doskonale to zrozumieją. Dla nich jakość, zapach i klimat jaki wprowadzają we wnętrzu drewno czy bambus są nie do podrobienia. Istotna jest też jakość surowca używana do produkcji żaluzji. Żaluzje „drewniane” z marketu, nie są z tego samego materiału, co żaluzje wykonane na zamówienie. Staramy się o dobór wysokiej jakości drewna i bambusa, który zamieszka z Tobą na długie lata.
Jednak dla jednych naturalność materiału jest zaletą, ze wszystkimi jego niedoskonałościami, a dla innych wadą. O wadach przeczytasz niżej….
Żaluzje drewniane czy bambusowe użytkowane prawidłowo (np. nie narażane na bezpośredni kontakt z wodą), zostaną z Tobą na lata. Jeśli ewentualnie po latach popsuje się mechanizm żaluzji, jest to sprawa, którą można naprawić i jest to opłacalne w porównaniu do wymiany osłony na nową.
Aby zachować dobry wygląd żaluzji ważna jest też jej prawidłowa obsługa. Jak obsługiwać żaluzję przeczytasz W TYM WPISIE.
Jeśli czujesz, że wnętrze domu jest zbyt surowe, żaluzje drewniane i bambusowe dodadzą mu ciepła i przytulności. W dodatku jest to stylowa dekoracja całego wnętrza, która na pewno nie wyjdzie z mody jeszcze przez długie lata.
Wszystkie żaluzje wykonujemy na wymiar, dlatego będą idealnie dopasowane do Twoich okien i wnętrza. Masz także możliwość dopasowania szczegółów takich jak rozmiar lameli (25mm lub 50mm), drabinki (taśmowa lub sznurkowa + wybór koloru), sposobu montażu oraz mocowań dolnych, jeśli są potrzebne.
Żaluzje drewniane i bambusowe możesz montować:
- do ściany
- do sufitu
- do ramy okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie – bez wiercenia)
- w świetle szyby (do listw przyszybowych)
Do montażu na ramie okna czy w świetle szyby polecamy żaluzje 25mm. Górna kaseta żaluzji 50mm ma głębokość aż 8cm i może Ci uniemożliwić otwieranie okien.
Żaluzja drewniana czy bambusowa nie zaciemni w 100%, ale jednocześnie skutecznie chroni od światła (po jej zamknięciu możesz oglądać TV w słoneczny dzień).
Ponad to żaluzja daje dużą możliwość regulacji wpadającego światła przez zamykanie i otwieranie lamel oraz jej podnoszenie i opuszczanie.
Jeśli w ciągu dnia chcesz się osłonić od wzroku sąsiadów, możesz mieć opuszczoną żaluzję i otwarte lamele. Widoczność będzie ograniczona a światło wpada do środka.
Bambus a szczególnie drewno są dobrymi izolatorami temperatury. Wielu naszych Domowników (Klientów) potwierdziło, że żaluzje zapewniły ochłodzenie podczas upałów.
Dużym ułatwieniem jest montaż żaluzji drewnianych lub bambusowych ze sterowaniem elektrycznym
W żaluzjach 25mm częściej stosuje się sterowanie bateryjne. Natomiast w żaluzjach 50mm sterowanie odbywa się radiowo (na pilot) lub przewodowo (na przełącznik). Jest to znaczne ułatwienie szczególnie przy dużych wymiarach, które ciężko byłoby obsługiwać ręcznie.
Koszt żaluzji drewnianych i bambusowych jest dość wysoki. Sam koszt surowca nie należy do niskich, do tego dochodzi jeszcze niełatwa obróbka materiału, wykonanie na wymiar i elementy dodatkowe.
Jeśli jednak jesteśmy w stanie zainwestować większą sumę, aby otrzymać produkt na lata, to jest to dobry wybór.
Żaluzje bambusowe 50mm w kolorze IMBIR u naszej Klientki, Pani Oli
Ciężar żaluzji ma znaczenie przy dużych wymiarach. Szczególnie, jeśli montujemy je np. nad drzwiami balkonowymi, przez które będziemy często wychodzić. Żaluzje trzeba będzie za każdym razem podnosić do samej góry i może to być dość kłopotliwe, szczególnie dla dzieci.
Szacunkowa waga żaluzji to:
drewno - ok 3kg/m2
kolekcja Rustykalna i Skandynawska (lekkie drewno egzotyczne) - ok 1,5kg/m2
bambus - ok 2kg/m2
W przypadku dużych wymiarów polecamy dzielenie żaluzji na dwie mniejsze części. Szczególnie w wypadku drzwi podwójnych.
Nie w każdym wypadku pakiet żaluzji zmieści się nad wnękę okna i pozwoli swobodnie otworzyć drzwi czy okno. Tę kwestię najlepiej skonsultować indywidualnie, ponieważ ilość miejsca, jaką zajmie żaluzja po zwinięciu zależy od kilku czynników (m.in. szerokości lameli i użytego surowca).
Szacunkowo (bardzo szacunkowo!) jest to około 13-15% długości całej żaluzji.
Pamiętaj też, żeby nie decydować się na montaż żaluzji na oknie, jeśli zależy Ci aby je całkowicie odsłaniać.
Jak już wspominaliśmy – co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Naturalne materiały drewno i bambus charakteryzują się swoją niepowtarzalnością. Oznacza to, że nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Jeśli zamówisz próbki, to żaluzja którą otrzymasz może się od nich różnić w zależności od partii surowca.
Odcień i struktura żaluzji drewnianej i bambusowej zależy od jej usłojenia, momentu ścięcia (pory roku), struktury oraz stopnia chłonięcia bejcy czy farby.
U każdego producenta dopuszczalne i niepodlegające reklamacji są odcienie żaluzji względem wzornika, która wahają się o kilka tonów.
Pamiętaj, aby nigdy nie zamawiać żaluzji na jedno okno czy do jednego pomieszczenia w różnych odstępach czasu czy w oddzielnych zamówieniach. Będą one produkowane z różnych partii i możliwa jest różnica w ich finalnym wyglądzie.
Więcej na ten temat przeczytasz W TYM WPISIE.
Żaluzje drewniane i bambusowe nie są odporne na wilgoć. Oznacza to, że nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. W innym wypadku zniszczą się – mogą się odkształcać, stracić kolor a farba może odstawać.
Bambus i żaluzje z drewna Paulownia z kolekcji Rustykalnej są bardziej odporne na wilgoć niż drewno (dalej nie oznacza to, że mogą mieć kontakt z wodą!). Często stosowane są w łazienkach i kuchniach, gdzie występuje para lub wilgoć.
Pozostałe ograniczenia, które mogą być przeszkodą to:
- brak możliwości montażu bezinwazyjnego na oknie, kiedy mamy wywietrzniki na ramie (zostaje montaż inwazyjny pod wywietrznikiem lub w świetle szyby)
- górna rynna żaluzji jest dość głęboka (głębokość z maskownicą to: 8cm w żaluzji 50mm i 4,5cm w żaluzji 25mm), co może być istotne przy montażu na ramie okna
- w większości przypadków maksymalna szerokość to 240cm. Jednak tak duża żaluzja nie sprawdza się przy sterowaniu ręcznym i poleca się montaż kilku sztuk obok siebie.