SPOSOBY POMIARU I MONTAŻU ŻALUZJI POZIOMYCH DREWNIANYCH BAMBUSOWYCH I ALUMINIOWYCH

Poniżej przedstawiamy podstawowe sposoby montażu żaluzji z lamelami 16mm, 25mm, 35mm oraz 50 mm.  Przy wyborze odpowiedniego dla siebie sposobu montażu należy zwrócić uwagę na możliwości jakie mamy w mieszkaniu. Zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem z praktyczni poradami oraz wadami i zaletami żaluzji: ŻALUZJE DREWNIANE I BAMBUSOWE – WADY I ZALETY. ODPOWIEDZI NA WASZE NAJCZĘSTSZE PYTANIA.


Dla każdego sposobu montażu zilustrowaliśmy również odpowiednie schematy pomiaru. 

- Żaluzje 25mm - częściej montowane są do ramy okiennej lub w świetle szyby. Mały rozmiar rynny górnej żaluzji pozwala na swobodne otwieranie i uchylanie okna po montażu. Żaluzja z lamelkami 25mm jest również lżejsza od żaluzji 50mm dzięki czemu nie obciąży skrzydła okiennego. 

- Żaluzje 50 mmczęściej montowane są do ściany lub sufitu. Z uwagi na ich ciężar (ok. 4kg/m 2 ) nie poleca się montażu do sufitu podwieszanego oraz uchylnej ramy okiennej.

MONTAŻ BEZINWAZYJNY DO RAMY OKIENNEJ

Żaluzja zamocowana jest na górnej krawędzi ramy okna za pomocą specjalnych haczyków zaciskowych. Szerokość mierzymy razem z listwami przyszybowymi (lub szer szyby + 4cm). Wysokość całkowita żaluzji mierzona jest od górnej krawędzi ramy okiennej do połowy dolnej ramy okiennej.

szerokość żaluzji: szerokość szyby + 4cm
wysokość żaluzji: wysokość szyby + 10cm

MONTAŻ INWAZYJNY DO RAMY OKIENNEJ

Żaluzja zamocowana jest w połowie górnej ramy okiennej za pomocą zaczepów zaciskowych i wkrętów. Szerokość mierzymy razem z listwami przyszybowymi (lub szer szyby + 4cm). Wysokość całkowita żaluzji mierzona jest od połowy górnej ramy okiennej do połowy dolnej.

szerokość żaluzji: szerokość szyby + 4cm
wysokość żaluzji: wysokość szyby + 6cm

MONTAŻ W ŚWIETLE SZYBY (DO LISTW PRZYSZYBOWYCH)

Żaluzja zamocowana jest do górnej listwy przyszybowej za pomoczą zaczepów i wkrętów.  Pomiar polega na zmierzeniu szerokości szyby razem z uszczelkami i odjęciu 2mm z szerokości. Szerokość najelpeij zmierzyć na trzech wysokościach i podać najwęższą z nich. Wysokość całkowita żaluzji mierzona to wysokość szyby razem z uszczelkami. 

UWAGA!! Listwy przyszybowe nie mogą być mocno zaokrąglone (aby się upewnić czy jest możliwy montaż na Państwa listwach można do nas wysłać zdjęcie). Minimalna powierzchnia potrzebna do zamocowania zaczepów to 0,8 cm. 

szerokość żaluzji: szerokość szyby z uszczelką -2mm
wysokość żaluzji: wysokość szyby z uszczelką

MONTAŻ WE WNĘCE

Żaluzja zamocowana jest we wnęce okiennej za pomocą zaczepów i wkrętów.  Pomiar polega na zmierzeniu szerokości i wysokości wnęki okiennej. Od tych pomiarów odejmujemy około 2 cm tak aby żaluzja nie leżała na parapecie i nie zablokowała się we wnęce.

UWAGA!! Przy żaluzji mocowanej we wnęce należy pamiętać, że po zwinięciu zajmuję ona około 15% całej żaluzji. Mocowanie żaluzji musi umożliwić swobodne otwieranie i uchlanie okna. W innym wypadku np. do mycia okna będzie trzeba ją za każdym razem zdejmować z zaczepów.

szerokość żaluzji: szerokość wnęki -2cm
wysokość żaluzji: wysokość wnęki -2cm

MONTAŻ DO SUFITU

Żaluzja zamocowana jest do sufitu za pomocą zaczepów i wkrętów.  Pomiar polega na zmierzeniu szerokości wnęki oraz dodaniu od 5 do 10 cm. Jeśli pod oknem jest wystający parapet żaluzję można wykonać na tę samą szerokość. Wówczas cała kompozycja będzie ładnie i symetrycznie wyglądała.  Wysokość mierzymy od sufitu do parapetu/podłogi i odejmujemy 2 cm tak aby żaluzja nie leżała na parapecie/podłodze. 

UWAGA!! Przy żaluzji mocowanej do sufitu należy pamiętać, że po zwinięciu zajmuję ona około 15% całej żaluzji (aby dokładnie określić ile cm żaluzja zajmie po zwinięciu napisz do nas). Mocowanie żaluzji musi umożliwić swobodne otwieranie okna (zwłaszcza jeśli są to drzwi balkonowe przez które się wychodzi). W innym wypadku np. do mycia okna będzie trzeba ją za każdym razem zdejmować z zaczepów.

szerokość żaluzji: szerokość wnęki +10 cm
wysokość żaluzji: wysokość od sufitu do parapetu/podłogi -2 cm 

MONTAŻ DO ŚCIANY

Żaluzja zamocowana jest do ściany nad wnęką okienną za pomocą zaczepów i wkrętów.  Pomiar polega na zmierzeniu szerokości wnęki oraz dodaniu od 5 do 10 cm. Jeśli pod oknem jest wystający parapet żaluzję można wykonać na tę samą szerokość. Wówczas cała kompozycja będzie ładnie i symetrycznie wyglądała.  Wysokość mierzymy od miejsca w którym ma wisieć żaluzja do parapetu/podłogi i odejmujemy 2 cm tak aby żaluzja nie leżała na parapecie/podłodze. 

UWAGA!! Przy żaluzji mocowanej do ściany należy pamiętać, że po zwinięciu zajmuję ona około 15% całej żaluzji (aby dokładnie określić ile cm żaluzja zajmie po zwinięciu napisz do nas). Mocowanie żaluzji musi umożliwić swobodne otwieranie okna (zwłaszcza jeśli są to drzwi balkonowe przez które się wychodzi). W innym wypadku np. do mycia okna będzie trzeba ją za każdym razem zdejmować z zaczepów.

Rozwiązanie 1 - żaluzja po zwinięciu częściowo zakrywa wnękę

szerokość żaluzji: szerokość wnęki +10 cm
wysokość żaluzji: wysokość wnęki +10 cm 

Rozwiązanie 2 - żaluzja w całości zwija się nad wnęką 

szerokość żaluzji: szerokość wnęki +10 cm
wysokość żaluzji: wysokość wnęki + ilość miejsca nad wnęką potrzebna do zwinięcia żaluzji