Rolety, plisy czy żaluzje - co wybrać na okno dachowe?

Rolety, plisy czy żaluzje - co wybrać na okno dachowe?

2020-02-27

Osłonięcie okien dachowych staje się palącą potrzebą, szczególnie w okresie wiosenno - letnim. W tym wpisie znajdziecie szczegółowy opis i porównanie rolet, plis i żaluzji do okien dachowych, jakie mamy w ofercie. Na trochę bardziej leniwych, na końcu artykułu czeka tabela z porównaniem najważniejszych cech.

plisy na okna dachowe nasze domowe pielesze

Rolety dachowe różnią się stopniem ochrony przed promieniami słonecznymi oraz ciepłem. Rolety pełnią też funkcję dekoracyjną i jeśli chcemy aby ładnie wkomponowały się w wystrój pomieszczenia, musimy zwrócić także uwagę na ich ogólny design i materiały.

Wszystkie rodzaje osłon okiennych dachowych są wykonujemy na wymiar, więc dopasujemy je do większości okien. Zamocowane na oknie nie będą utrudniać jego funkcjonowania. Zazwyczaj na ramie okna znajdziemy tabliczkę znamionową, na której znajduje się rozmiar i nazwa firmy okna (np. FAKRO 78x140 FT07). To bardzo istotna informacja przy pomiarze i zamówieniu.

Jeśli nie masz takiej tabliczki, kieruj się dokładną instrukcją pomiaru.

ROLETY DACHOWE W KASECIE

Roleta dachowa w kasecie to najprościej mówiąc materiał nawinięty na rolkę, schowaną a aluminiowej kasecie z prowadnicami.

Jakie są zalety naszych rolet dachowych w kasecie?

1. System sprężynowy - zatrzymuje roletę na dowolnej wysokości, bez konieczności zahaczania

2. Aluminiowy, bardzo trwały osprzęt

3. 5 milimetrowe zakładki maskownicy oraz prowadnice zachodzące na ramę okna - minimalizują prześwity po bokach

Prześwity są sporym problemem przy innego rodzaju osłonach do okien dachowych, często sprzedawanych bez prowadnic i zapinanych u dołu na mało funkcjonalny rzep

Rolety dachowe wykonujemy do okien typowych (np. Fakro, Okpol, Roto, Velux) oraz nietypowych. Przy oknach nietypowych (bez tabliczki z numerem i nazwą okna), pamiętaj że pomiar musi być precyzyjny.

Materiały do rolet dachowych w kasecie mogą zaciemniać w ok. 50-70% (materiały dekoracyjne) lub w 100% (tkaniny blackout). 

rolety dachowe nasze domowe pieleszeRolety dachowe w kasecie w materiale METALIC u naszej Klientki, Pani Wioletty

PLISY DACHOWE

Plisy są uznawane za nieco bardziej dekoracyjną formę osłonięcia okien, prawdopodobnie przez harmonijkowy materiał. Jednak z naszego doświadczenia i z realizacji naszych Klientów wiemy, że odnajdują się one obecnie w wielu nowoczesnych i nawet tych surowych wnętrzach.

Materiał plis jest bardzo trwały - plisy nie rozprostują się przez lata, jeśli będą regularnie używane.

W Naszych Domowych Pieleszach proponujemy Ci trzy różne warianty plis dachowych:

WARIANT IV + prowadnice - najbardziej popularny

Plisa jest montowana inwazyjnie (z wierceniem). Przykręcane są też boczne aluminiowe prowadnice.

Plisa porusza się góra - dół (możemy ją ustawić na dowolnej wysokości okna zarówno od góy jak i od dołu). Prowadnice po bokach minimalizują prześwit.

WARIANT III 

Plisa montowana do listw przyszybowych (w świetle szyby), bez prowadnic. Umocowana jest na stałe na górze, porusza się tylko dolna belka.

WARIANT V

Podobnie jak wyżej jest to plisa montowana do listw przyszybowych (w świetle szyby), bez prowadnic. Różnica w stosunku do wariantu III jest taka, że w wariancie V mamy dodatkową belkę ruchomą, która pozwala na sterowanie plisą od góry i od dołu.

plisa dachowa

Jakie są zalety plis dachowych?

1. Łatwy i szybki montaż

2. Bez trudu można je dopasować do większości okien, nawet do tych z listwami zaokrąglonymi. W tym ostatnim przypadku jednak stosujemy tylko wariany bez prowadnic

3. Szeroka gama materiałów - dekoracyjne, transparentne, odbijające promienie słoneczne, zaciemniające a nawet termoizolacyjne

4. Możemy uzyskać praktycznie 100% zaciemnienie przy wariancie IV z materiałami typu Honeycomb (podwójne tkaniny, z funkcją termoizolacji i 100% zaciemnieniem)

5. Aluminiowy, bardzo trwały osprzęt

plisy dachowe honeycombPlisy dachowe w wariancie III, materiał Malezja Honeycomb BO u Julii Rozumek

plisa dachowa w prowadnicach

Plisa dachowa w wariancie IV + prowadnice, w materiale Stella Blackout u naszego Klienta, Pana Adama

ŻALUZJE ALUMINIOWE DACHOWE

To zdecydowanie najtańsze ze wszystkich rozwiązań. Żaluzje dachowe montujemy inwazyjnie do listw przyszybowych (w świetle szyby). Aby żaluzja dobrze przylegała do okna,  ma dodatkową drabinkę, a lamele (listewki) są wsuwane między wąsy drabinki. 

Żaluzja aluminiowa nigdy nie daje 100% zaciemnienia. Plastikowy patyczek sterujący nie będzie też umocowany do ściany (zwisa luźno).

Jakie są zalety żaluzji dachowych?

1. Łatwy i szybki montaż

2. Aluminium to materiał 100% odporny na wilgoć i odkształcenia

3. Bardzo niska cena

4. Szeroka kolorystyka do wyboru

żaluzja na okno dachowe

PODSUMOWANIE I SZYBKIE PORÓWNANIE ROLET, PLIS I ŻALUZJI DACHOWYCH

Tabela porównująca rolety, plisy i żaluzje dachoweTabela porównująca rolety, plisy i żaluzje dachoweTabela porównująca rolety, plisy i żaluzje dachowe

Mamy nadzieję, że wpis był pomocny :) W razie wątpliwości NAPISZ DO NAS - pomagamy, doradzamy i wysyłamy próbki.

Po codzienne inspiracje zajrzyj na nasz Instagram Nasze_Domowe_Pielesze

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)