Jak dobrać kolor rolet, plis, żaluzji czy zasłon w pomieszczeniu? +Metamorfoza!

Jak dobrać kolor rolet, plis, żaluzji czy zasłon w pomieszczeniu? +Metamorfoza!

2020-07-29

Dziś postaramy się odpowiedzieć na bardzo często zadawane pytanie przed zakupem rolet, żaluzji, plis czy zasłon. JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI KOLOR I ODCIEŃ DO POMIESZCZENIA?
Nie da się tu jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Postaraliśmy się opracować kilka uniwersalnych porad, żeby ułatwić Wam podjęcie decyzji.

zielona roleta rzymska boho kuchnia nasze domowe pielesze

JAKA JEST TWOJA PALETA KOLORÓW?

Skomponuj paletę kolorów, jaka będzie panować w Twoich czterech kątach, jeśli jesteś przed urządzaniem lub wprowadzasz zmiany. Jeśli pomieszczenia są już urządzone, także ustal jaka kolorystyka w nich panuje. Przy okazji sprawdzisz, czy kolory rzeczywiście są spójne czy jednak warto coś naprawić.

Kiedy ustalisz już paletę odcieni, to spośród nich wybieraj pasujące materiały do rolet, zasłon lub żaluzji.

DO JAKICH ELEMENTÓW DOBIERAĆ KOLOR?

Z biegiem czasu większość z nas wprowadza zmiany we wnętrzu. Najczęściej są to jednak mniejsze dodatki (narzuta, koce, poduszki, elementy dekoracyjne). Rzadziej wymieniamy meble, podłogi czy malujemy ściany.

To właśnie do tych trwałych elementów dobieraj roletę, żaluzję czy zasłony. Pieleszowe dekoracje okna to solidne produkty, które również zostaną z Tobą na lata.

Nigdy nie dobieraj dekoracji okna do małych dekoracji (np. do ulubionych poszewek czy obrusu)! Powinno się to odbywać odwrotnie – to mniejsze dekoracje dobieraj do głównej bazy w pomieszczeniu.

zaluzje jasny dąb kuchniaŻaluzje w kolorze Jasny Dąb pięknie komponują się z innymi elementami drewnianymi w pomieszczeniu. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Kamili

JAKI EFEKT CHCESZ UZYSKAĆ?

O pogrupowaniu materiałów, według ich właściwości (zaciemnienie, odbijanie promieni itp.) pisaliśmy w TYM WPISIE.

Drewno, bambus i naturalne tkaniny uszlachetniają i dodają stylu. Jeśli czujesz, że pomieszczenie jest nudne i czegoś w nim brakuje, to może jest to kwestia dodania nowej struktury (np. bambusowe żaluzje) lub mocniejszego akcentu w postaci zasłon.

żaluzje bambusowe nasze domowe pieleszeŻaluzje bambusowe w kolorze GRAHAM ożywiły wnętrze i dodały szyku. Zdjęcie od naszej Klientki Pani Natalii, profil na.swoim

Jeśli potrzebujesz efektu lekkości, wybierz rolety rzymskie lub zasłony w zwiewnych i przepuszczających światło tkaninach.
Możesz połączyć np. rolety rzymskie i zasłony na jednym oknie, ale pamiętaj że to zasłony powinny być z cięższego i grubszego materiału niż roleta, nigdy odwrotnie.
Ewentualnie zasłony i roleta mogą być w tej samej tkaninie.

Wnętrze jest "zimne" i chcesz aby sprawiło wrażenie bardziej przytulnego? Postaw na dużo tkanin lub/i naturalne dodatki w drewnie, bambusie czy ratanie.

Kombinacja zasłony + rolety rzymskie lub zasłony + żaluzje, sprawdzi się wtedy idealnie.

rolety-rzymskie-bialeBiałe rolety rzymskie pięknie komponują się z cięższymi zasłonami w pastelowym odcieniu. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Kariny profil karinaanirak76

rolety zaslony szare nasze domowe pieleszeDzięki roletom rzymskim i zasłonom w tym samym odcieniu Rodzinny Gwar RG92, pokój stał się bardziej przytulny. Zdjęcie od naszej Klientki, Pani Uli

CZY ŻALUZJA LUB ROLETA MUSZĄ MIEĆ IDENTYCZNY KOLOR, CO RAMA OKNA?

Jeśli dopasujemy identyczne żaluzje drewniane czy bambusowe, jak kolor ramy okna, w efekcie uzyskamy jednolitą „plamę” (np. żaluzje w odcieniu złoty dąb, na ramie okna złoty dąb).

W przypadku ram w odcieniu drewna, lepiej nie mieszać ich z kolejnym odcieniem naturalnego drewna.
W przypadku montażu na ramie, zdecyduj się na kolor jednolity i pasujący do innych elementów (zgodnie z Twoją paletą kolorów, np. beż). Na drewnianych ramach okien pięknie wyglądają rolety rzymskie w tkaninach o ciepłym odcieniu lub plisy.

Osprzęt plis (góra i dolna aluminiowa belka, w której jest materiał) dobieramy pod kolor materiału (np. szary materiał i srebrny osprzęt) lub pod kolor ram okna (np. rama okna winchester i osprzęt winchester).

PLISY NA OKNA

BONUS -  METAMORFOZA W PIELESZOWEJ KUCHNI

Za sprawą Magdy Krupowicz z Pracowni Wnętrz Naturalnych pieleszowa kuchnia przeszła małą-wielką metamorfozę.
Wszystko za sprawdzą wymiany materiału w rolecie rzymskiej. Chciałyśmy to zrobić i zdecydować się na bardziej odważny kolor, ale ciężko było nam wybrać odpowiedni. Z pomocą przyszła Magda – pokazała paletę odcieni, których możemy użyć.

Wybór padł na Domowa Ostoja DO35. Szczerze? Same nie zwróciłyśmy uwagi na tę tkaninę.
Efekt jednak jest powalający! Tkanina Domowa Ostoja w zgaszonym zielonym odcieniu DO35, przypomina strukturą liść. Pięknie komponuję się z zielenią roślin w kuchni oraz z zielenią za oknem.

Sami ocieńcie tę metamorfozę. Jak widać, czasami warto odejść od tradycyjnych bieli, beży i szarości na rzecz czegoś zupełnie nowego. Jednocześnie nie jest to kolor, który może zmęczyć, więc chyba pomieszka tu długo.


metamorfoza kuchni roleta rzymska

Mamy nadzieję, że wpis był pomocny :)

A TUTAJ <-- możesz zamówić próbki materiałów!

Po codzienne inspiracje zajrzyj na nasz Instagram Nasze_Domowe_Pielesze

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)