SPOSOBY POMIARU I MONTAŻU ROLETY PLISOWANEJ (PLISY OKIENNEJ)

Poniżej przedstawiamy dwa podstawowe sposoby montażu (inwazyjny oraz bezinwazyjny) oraz schematy pomiaru plisy okiennej.  Przy wyborze odpowiedniego dla siebie sposobu montażu warto zwrócić uwagę na możliwości montażowe takie jak np wystające elementy (nawiewniki), kształt oraz głębokość listw przyszybowych. W razie wątpliwości co do pomiaru skontaktuj się z nami - zawsze rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości i znajdziemy właściwe rozwiązanie. Zapraszamy również do lektury naszego artykułu:  JAK ZROBIĆ POMIAR DO PLIS NA OKNA PIONOWE?

MONTAŻ INWAZYJNY 

MONTAŻ W ŚWIETLE SZYBY DO LISTW PRZYSZYBOWYCHPlisa zamocowana jest do górnej oraz dolnej listwy przyszybowej za pomocą zaczepów przykręcanych jednym wkrętem po każdej stronie. Plisa porusza się w świetle szyby zasłaniając jej dowolny fragment. Pomiar polega na zmierzeniu szerokości szyby razem z uszczelkami i odjęciu 3mm z szerokości. Dla uzyskania właściwych pomiarów należy pobrać wymiar w trzech punktach szerokości (góra, środek oraz dół) i wybrać ten najwęższy. Podana szerokość i wysokość jest gotową szerokością i wysokością plisy. ZWRÓĆ UWAGĘ NA: 
- głębokość listwy przyszybowej. Kostka montażowa potrzebuje minimum 11mm miejsca. Jeśli głębokość listwy jest mniejsza (często spotykane w oknach z pakietem trzyszybowym) należy zastosować specjalne dystanse, które zwiększą miejsce montażowe. Podkładki dystansowe mocowane są również za pomocą wkrętów do listwy przyszybowej.
- listwy proste nachylone pod kątem 90 stopni do szyby (często spotykane w oknach drewnianych). Przy takich listwach trzeba zwróć szczególną uwagę aby pozostawić luz (od 3 do 5mm) tak aby plisa zmieściła się między listwami oraz mogła swobodnie się poruszać.
- listwy mocno zaokrąglone. Przy takich listwach uchwyt (zaczep) będzie lekko nachylony pod kątem. Taka sytuacja uniemożliwi wpięcie profilu plisy do zaczepów - nie wpłynie to na funkcjonowanie plisy.

Schemat prawidłowego pomiaru rolety plisowanej (plisy) montaż inwazyjny.

szerokość plisy okiennej: szerokość szyby razem z uszczelkami przyszybowymi - 3mm
wysokość plisy okiennej: wysokość szyby razem z uszczelkami przyszybowymi

MONTAŻ BEZINWAZYJNY

MONTAŻ NA RAMIE OKIENNEJŻaluzja plisowana zamocowana jest na krawędzi ramy okiennej (od dołu i góry) za pomocą specjalnych zaczepów zaciskowych. Zaletą montażu jest brak ingerencji w listwy przyszybowe oraz ramę okienną. Szerokość mierzy razem z listwami przyszybowymi (lub szerokość szyby + 4cm). Wysokość to całkowita wysokość ramy okna.ZWRÓĆ UWAGĘ NA:
- wnękę okienną. Osprzęt bezinwazyjny odstaje od ramy na około 3 cm. Przy tym typie montażu trzeba sprawdzić czy wnęka okienna nie jest zbyt blisko i osprzęt nie będzie przeszkadzał przy otwieraniu na oścież okna (zwłaszcza przy drzwiach balkonowych, przez które często się wychodzi). Do mycia oczywiście zaczepy można zdjąć i swobodnie otworzyć okno.

Schemat prawidłowego pomiaru rolety plisowanej (plisy) montaż bezinwazyjny.

szerokość plisy okiennej: szerokość szyby razem z listwami przyszybowymi
wysokość plisy okiennej: wysokość skrzydła okna

JEŚLI INTERSUJE CIĘ INNY SPOSÓB MONTAŻU NAPISZ DO NAS - wspólnie ustalimy odpowiedni sposób pomiaru. 

ARTUKUŁY POWIĄZANE:

JAK ZROBIĆ POMIAR DO PLIS NA OKNA PIONOWE? WSZYSTKO O PLISACH - wady, zalety i użytkowanie BEZINWAZYJNY MONTAŻ ŻALUZJI, ROLET I PLIS CZYM ZASŁONIĆ OKNA W UPAŁ? 3 RODZAJE OSŁON, KTÓRE OCHŁODZĄ POMIESZCZENIE