Jak odpowiednio dbać o pościel: kołdry i poduszki?

Jak odpowiednio dbać o pościel: kołdry i poduszki?

2022-01-27

Higiena snu w dużej mierze zależy od tego w czym śpimy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo dbać o pościel bawełnianą zajrzyj DO TEGO WPISU. Z tego artykułu natomiast dowiesz się jak zadbać o kołdry i poduszki, aby zachować higienę i przedłużyć ich żywotność.

jak dbać o pościel

Wietrzenie pościeli


Wietrzenie pościeli to niezwykle istotna kwestia. Codziennie zostaw pościel rozłożoną na łóżku, zanim przykryjesz ją narzutą lub schowasz do pojemnika. Zostaw ją na co najmniej kilkanaście minut, aby nieco przeschła po nocy. Jeśli możesz, otwórz przy tym okno.
Raz na kilka tygodni wywietrz pościel na zewnątrz, jeśli masz taką możliwość. Nie zostawiaj jej na pełnym słońcu, ponieważ to może zniszczyć wsad. Koniecznie wynieś kołdry i poduszki na zewnątrz, kiedy temperatura spadnie poniżej 0.

pościel bawełniana brudny róż

Dbanie o sprężystość wsadów poduszek i kołdry


Codziennie strzep poduszki i kołdrę, aby zachować sprężystość wsadu. Poprzez odkurzanie, ugniatanie i leżenie wsad (szczególnie syntetyczny) zbija się, dlatego pamiętaj o jego rozbiciu.

biala pościel bawełniana

Pranie pościeli


Kołdry i poduszki należy regularnie prać. Najlepiej robić to raz na pół roku, a minimalnie raz do roku.
Pościel z naturalnym wsadem (pierze lub puch) najlepiej oddać do profesjonalnej pralni. Większość domowych pralek będzie zbyt mała aby je zmieścić.
Możesz ją jednak uprać w domu, podobnie jak pościel z wypełnieniem syntetycznym, jeśli masz do tego warunki.

Pościel nie powinna wypełniać maksymalnie bębna pralki. Przed praniem upewnij się też, że nie ma w niej dziur, przez które może wylecieć wsad.
Kołdry i poduszki pierz zgodnie z zaleceniami i temperaturą podaną na metce. Piłeczka tenisowa umieszczona w pralce podczas prania, zapobiegnie zbijaniu się wsadu.

Pamiętaj, aby dobrze wysuszyć pościel i nie robić tego w pełnym słońcu, gdyż to może ją zniszczyć.
Jeśli będziesz używać pościeli, która nie wyschła zupełnie, mogą rozwinąć się w niej grzyby i bakterie.

pościel bawełniana miodowa

Wymiana pościeli


Zaleca się wymianę kołdry raz na około 5 lat. Poduszki wymieniaj częściej – raz na około 3 lata. Oczywiście zrób to wcześniej, jeśli wsady wyraźnie pożółkły lub zbiły się i nie możesz przywrócić ich pierwotnego stanu.

pościel bawełniana z troczkami brudny róż
Mamy nadzieję, że wpis był pomocny. Jeśli szukasz wysokiej jakości, oddychającej pościeli bawełnianej, zajrzyj TUTAJ. Przygotowaliśmy kilka wzorów pościeli dla dorosłych i niemowląt, która zapewni Ci komfort i higienę snu na długo.

pościel miodowa z troczkami

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)