Zalety i wady rolet plisowanych

Zalety i wady rolet plisowanych

2022-01-04

Przy okazji wprowadzenia do pieleszowego sklepu kalkulatora cenowego plis i możliwości samodzielnego ich zamówienia, przygotowaliśmy dla Was specjalny artykuł. Wady i zalety rolet plisowanych, czyli jednej z najbardziej popularnych osłon okiennych obok żaluzji i rolet rzymskich.

plisy rolety plisowane w kuchniSzare plisy w materiale Oda u naszych Domowników - Edyty i Radka

Plisy okienne można montować na okna zwykłe, balkonowe, witryny oraz na okna dachowe. Nasi Domownicy bardzo często decydują się na taką dekorację okien. Zatem…

Jakie są zalety rolet plisowanych?

1. Wykonanie na wymiar


Przede wszystkim plisy, tak jak wszystkie pozostałe rolety, żaluzje i zasłony, wykonujemy na wymiar. Dzięki temu idealnie dopasujesz je do okien. Jest to szczególnie istotne, kiedy montujesz plisy w świetle szyby – roleta powinna być dopasowana co do milimetra.
Takiej możliwości nie masz kupując gotowy produkt.

plisy w przyczepie kempingowejPlisy w materiale Oda w przyczepie kempingowej. Na zdjęciu jest też pieleszowa pościel

2. Aluminiowy, trwały osprzęt


Plisy z Naszych Domowych Pieleszy zawsze mają aluminiowy osprzęt (górna i dolna belka). Tańsze wersje mają w tym miejscu mniej trwały plastik.

plisy aluminiowy osprzęt

3. Możliwość montażu na oknie zwykłym i dachowym


Ten sam produkt możesz zamontować na oknie zwykłym i oknach dachowych. Takiej możliwości nie masz np. w przypadku żaluzji drewnianych i bambusowych (są zbyt ciężkie do montażu na oknie dachowym). Do montażu plis dachowych wykorzystujemy te same materiały. Plisy dachowe różnią się od plis na zwykłe okna wariantem wykonania. Standardowo do plis zwykłych stosujemy wariant IV, a do plis dachowych wariant III, V lub IV z prowadnicami. Więcej o plisach dachowych przeczytasz w tym artykule -->> PRZEJDŹ DO WPISU

plisa dachowa honeycomb zaciemniającaPlisy dachowe w materiale Honeycomb Blackout u Pani Marleny

4. Szeroki wybór materiałów o różnym zaciemnieniu


Bardzo szeroki wybór materiałów. to ogromna zaleta plis. Tkaniny plis mogą mieć różny stopień zaciemnienia oraz strukturę.


- Podstawowe tkaniny (np. Oda, Rita, Adela z naszych kolekcji) to zaciemnienie ok. 50-70%. Idealne, jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność w dzień lub nocą przy zapalonym świetle.


- Do plis możemy też zastosować materiały 100% zaciemniające typu blackout (np. Stella Blackout, Olimpia Blackout) – sprawdzą się szczególnie w sypialni czy pokoju dziecka.


- Materiały odbijające światło z powłoką „pearl” (np. Oda Pearl, Sara Pearl) odbiją promienie słoneczne, dzięki czemu nieco zmniejszy się temperatura w pomieszczeniu.


- Bardzo popularne tkaniny typu „honeycomb” – to materiały podwójne. Sznurek plis przepuszczony jest między tkaninami, dzięki czemu prowadzenie i dziurki w materiale są niewidoczne. Plisy honeycomb blackout dodatkowo 100% zaciemniają pomieszczenie oraz zapewniają termoizolację (zablokują dopływ ciepła w upał, a w zimne dni nie wypuszczą ciepła na zewnątrz).


- I wreszcie materiały transparentne, czyli mocno przepuszczające światło. Pełnią funkcję dekoracyjną. Najczęściej zastępują tradycyjne firany czy zazdrostki (np. tkanina Ulka, Sabina).

plisy zaciemniające do sypialniPlisy w materiale Stella Blackout u Moni (Opiekun Klienta w NDP). Zasłony to materiał Welur, a pościel model Słodkie Sny

5. Możliwość montażu bezinwazyjnego, nawet jeśli na oknie jest wywietrznik


Plisy możesz zamontować inwazyjnie w świetle szyby (z wierceniem do listwy przyszybowej) lub bezinwazyjnie. Rolety plisowane zamontujesz bez wiercenia, nawet jeśli na oknie jest wywietrznik, o ile nie jest na szerokość całej ramy.
Na oknach dachowych plisy zawsze są montowane inwazyjnie.

6. Możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna


Plisy w podstawowych wariantach poruszają się dowolnie od góry i od dołu. Dzięki temu zasłonisz dowolny fragment okna, w zależności od potrzeb. Z tego powodu plisy są często stosowane jako elegancki zamiennik tradycyjnych zazdrostek w kuchni.

plisy na oknie w kuchni nasze domowe pieleszePlisy w materiale Nicola w domku wypoczynkowym Chillout House w Serwach

7. Łatwy montaż


Plisy z łatwością zamontujesz samodzielnie (przy zamówieniu jest instrukcja). Montaż polega na przykręceniu lub zaciśnięciu zaczepów (w przypadku bezinwazyjnych) i naciągnięciu linek plisy.

8. Wąski osprzęt

Osprzęt plis (belka górna i dolna) ma głębokość 2cm. Dzięki temu po montażu w świetle szyby, niewiele wystaje poza ramę okna. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku montażu na oknach przesuwnych.

plisy na okno balkonowe nasze domowe pieleszePlisy w materiale Oda Pearl u naszej Domowniczki, Pani Alicji

A… Czy rolety plisowane mają jakieś wady?


1. Nie są odporne na wilgoć.


Wbrew zapewnieniom niektórych producentów, materiał nigdy nie będzie 100% odporny na wilgoć (jak np. żaluzje aluminiowe) i zawsze może zniszczyć się czy pokryć pleśnią pod wpływem dużej wilgoci. Dlatego do łazienki polecamy materiały do plis o PODWYŻSZONEJ odporności na wilgoć (w naszej kolekcji to Nicola i Nela Pearl), a przy tym dokładne wietrzenie łazienki po kąpieli.

plisy góra dół w pokoju dzieckaPlisy w materiale Sara u Laurki

2. Plisa musi być regularnie użytkowana aby zachować kształt


Jeśli zostawimy plisę na dłuższy czas (np. parę tygodni), to materiał może się odkształcić. Plisa musi „pracować” aby zachować swój kształt harmonijki.

3. Montaż na oknie dachowym jest zawsze inwazyjny

Ze względu na technologię, plisy na oknach dachowych montujemy zawsze z wierceniem.

plisy dachowe żaluzje drewnianePlisy dachowe w materiale Oda, żaluzje drewniane 50mm w kolorze Szafran u Pani Mirosławy

Zalety plis zdecydowanie przeważają nad ich wadami. Pozostaje tylko kwestia wizualna – jeśli podoba Ci się ta osłona okienna, to nie zastanawiaj się dłużej. Koszt plisy w różnych materiałach obliczysz na naszej stronie. Jeśli masz pytania – pisz na naszedomowepielesze@gmail.com lub dzwoń tel. 534 904 099.

plisy w salonie nasze domowe pieleszePlisy w materiale Nicola w domku wypoczynkowym Chillout House w Serwach

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)