SPOSOBY POMIARU I MONTAŻU ROLETY RZYMSKIEJ

Poniżej przedstawiamy podstawowe sposoby montażu oraz schematy pomiaru dla rolet rzymskich.  Przy wyborze odpowiedniego dla siebie sposobu montażu należy zwrócić uwagę na możliwości techniczne jakie mamy w mieszkaniu. Zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem z praktyczni poradami oraz dokładnym opisem i zdjęciami dla każdego montażu: CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O ROLETACH RZYMSKICH - INFORMACJE W PIGUŁCE

MONTAŻ BEZINWAZYJNY DO RAMY OKIENNEJ

Roleta rzymska zamocowana jest na górnej krawędzi ramy okna za pomocą specjalnych haczyków zaciskowych, które wieszane są na ramie okiennej. Szerokość mierzymy razem z listwami przyszybowymi (lub szer szyby + 4cm). Wysokość całkowita rolety rzymskiej mierzona jest od górnej krawędzi ramy okiennej do połowy dolnej ramy okiennej lub miejsca którego ma sięgać roleta.

UWAGA: Montaż bezinwazyjny nie jest możliwy przy wywietrznikach

 Schemat prawidłowego pomiaru rolety rzymskiej mocowanej bezinwazyjnie.

szerokość rolety rzymskiej: szerokość szyby + 4cm
wysokość rolety rzymskiej: wysokość szyby + 10cm

MONTAŻ INWAZYJNY DO RAMY OKIENNEJ

Roleta rzymska zamocowana jest na górnej ramie okiennej za pomocą haczyków z wkrętami. Szerokość mierzymy razem z listwami przyszybowymi (lub szer szyby + 4cm). Wysokość całkowita rolety rzymskiej mierzona jest od miejsca w którym ma wisieć (np. od połowy górnej ramy) do miejsca którego ma sięgać (np do połowy dolnej ramy okiennej).

 Schemat prawidłowego pomiaru rolety rzymskiej mocowanej inwazyjnie na ramie okiennej.

szerokość rolety rzymskiej: szerokość szyby + 4cm
wysokość rolety rzymskiej: wysokość szyby + 6cm

MONTAŻ WE WNĘCE OKIENNEJ

Roleta rzymska zamocowana jest we wnęce okiennej za pomocą zaczepów i wkrętów do górnej części wnęki. Pomiar polega na zmierzeniu szerokości i wysokości wnęki okiennej oraz odjęciu około 2 cm tak aby roleta nie leżała na parapecie i nie zablokowała się we wnęce uniemożliwiając jej montaż. 

UWAGA: Roleta rzymska po zwinięciu zajmuje około 20 cm przy wysokości 150 cm oraz około 28 cm przy wysokości 250 cm.

 Schemat prawidłowego pomiaru rolety rzymskiej mocowanej inwazyjnie na ramie okiennej.

szerokość rolety rzymskiej: szerokość wnęki okiennej -2cm
wysokość rolety rzymskiej: wysokość wnęki okiennej -2cm

MONTAŻ NA ŚCIANIE / DO SUFITU

Roleta rzymska zamocowana jest na ścianie nad wnęką lub bezpośrednio do sufitu za pomocą zaczepów i wkrętów. Pomiar polega na zmierzeniu szerokości i wysokości wnęki oraz dodaniu odpowiedniej ilości cm. Do szerokości wnęki dodajemy od 4 do 10 cm tak aby roleta zakrywała cała wnękę. Jeśli przy wnęce jest wystający parapet roletę można wykonać na tę samą szerokość wówczas cała kompozycja będzie symetryczna. Wysokość rolety rzymskiej to wysokość od sufitu lub od dowolnego miejsca nad wnęką do parapetu/podłogi oraz odjęcie około 2 cm tak aby roleta nie leżała na parapecie/podłodze.

UWAGA: Roleta rzymska po zwinięciu zajmuje około 20 cm przy wysokości 150 cm oraz około 28 cm przy wysokości 250 cm. Jeśli materiał nie zwinie się całkowicie nad wnęką przy otwieraniu okna  na oścież (np do mycia) można go delikatnie podnieść lub całkowicie zdjąć z rzepu.

 Schemat prawidłowego pomiaru rolety rzymskiej mocowanej inwazyjnie na ramie okiennej.

szerokość rolety rzymskiej: szerokość wnęki okiennej + od 4 do 10 cm
wysokość rolety rzymskiej: wysokość od sufitu lub od dowolnego miejsca na ścianie do parapetu/podłogi - 2 cm