To zdecydowanie najważniejszy punkt do przeanalizowania.
Wszystkie zasłony zamontowane nad wnęką czy do sufitu optycznie powiększą okno i wyglądają efektownie.
Odpowiedz sobie jednak na kilka pytań, które pomogą Ci wybrać najbardziej praktycznie dla Ciebie rozwiązanie:
- Czy często wychodzisz przez balkon? - Jeśli TAK, to żaluzję czy roletę zamontowaną nad wnęką będzie trzeba za każdym razem całą podciągać do góry. Żaluzje drewniane i bambusowe są dość ciężkie, jeśli jest to pokój dziecka, to prawdopodobnie nie da ono rady podciągnąć żaluzji samodzielnie
- Czy wnęka do zasłonięcia jest szeroka? Jeśli TAK, duże wymiary osłon, w szczególności żaluzji drewnianych i bambusowych są wygodniejsze i bardziej poręczne w używaniu, kiedy podzielimy je na mniejsze części
- Czy drzwi i okna tarasowe składają się z kilku skrzydeł? Jeśli TAK najlepiej podzielić ilość rolet/żaluzji na ilość szyb, a przynajmniej wykonać oddzielną osłonę na drzwi otwierane (nie będziesz musiał/a za każdym razem odsłaniać całej wnęki, kiedy chcesz tylko wyjść przez balkon)
- Czy okno jest połączone z drzwiami balkonowymi? Jeśli TAK najlepiej wykonać oddzielną żaluzję/roletę na okno i oddzielną na drzwi
Jeśli chcemy aby żaluzja czy roleta rzymska zwijała się całkowicie nad wnęką i nie przeszkadzała w otwieraniu okna, powinniśmy dowiedzieć się ile taka osłona zajmie po zwinięciu. W przypadku żaluzji drewnianych i bambusowych jest to zazwyczaj ok 15% ich całkowitej długości. Rolety rzymskie zajmują około 25cm po zwinięciu. Pomożemy Ci określić dokładną wartość, do podanych wymiarów, jeśli masz wątpliwości.
Jeśli okno jest nieotwierane i osłona okienna nie musi się całkowicie zwijać nad wnękę, zwróć uwagę ile miejsca potrzebujesz na montaż osprzętu.
Żaluzje drewniane i rolety rzymskie z grubszych materiałów są dość ciężkie, dlatego nie poleca się ich montowania do sufitów podwieszanych czy ścian gipsowych.
I jeszcze sprawa, która mogła by się wydawać oczywista, ale lepiej żeby nam nie umknęła. Jeśli chcemy montować jakiekolwiek osłony do sufitu – sprawdźmy czy jest równy, a także czy będzie możliwość wywiercenia otworów (kable, konstrukcje w ścianie itp.)
Aby osłony wyglądały ładnie i nie było prześwitów, należy wykonać je szersze od samej wnęki o przynajmniej 2-3cm z każdej strony. Zwróć uwagę czy obok nie ma elementów, które mogą ograniczyć ilość dodatkowego miejsca. Nie jest to wymóg konieczny, jeśli nie ma możliwości dodać 2cm po bokach, to osłona może być równa z wnęką, ale musisz liczyć się z tym, że powstanie mały prześwit.
Sprawdź także, czy inne elementy nie będą kolidować, np. otwierany tuż przy ścianie piekarnik lub szafka mogłaby zahaczać o wiszącą zaraz obok żaluzję czy roletę.
Wywietrznik na ramie okna uniemożliwi nam montaż bezinwazyjny żaluzji i rolet rzymskich, który polega na założeniu żaluzji na zaczepy na górnej ramie okna.
Roletom plisowanym wywietrzniki są niestraszne i jest możliwość ich montażu.
Kształt i głębokość listwy przyszybowej interesuje nas, kiedy myślimy o montażu w świetle szyby (in. w szybie).
Listwa nie może być wtedy mocno zaokrąglona czy bardzo płytka. Minimalna głębokość wymagana na montaż waha się od 0,8cm – 1,3cm w zależności od zaczepów. Najmniej miejsca potrzebują żaluzje 25mm a potem plisy (chociaż tutaj możemy dodać podkładki dystansowe aby zwiększyć powierzchnię do montażu). Rolet rzymskich nie montujemy w świetle szyby.
Sterowanie (sznurki/patyczki) powinno znajdować się po przeciwnej stronie niż klamka. Sprawdź, czy będziesz miał/a do niego swobodny dostęp.
Górny osprzęt rolet, żaluzji czy plis odstaje od ramy (wartości są różne, w zależności od modelu). Jeśli będziesz otwierać okno lub drzwi na oścież, sprawdź czy wnęka jest wystarczająco głęboka i nie będziesz obijać ścian.
Jeśli na oknach skrapla się woda, zrezygnujmy z rolet materiałowych montowanych blisko szyby, np. plisy czy rolety w kasecie. Woda bardzo szybko zniszczy materiał. Także żaluzje drewniane i bambusowe mogą ulegać odkształceniom w kontakcie z wodą.
W takim wypadku najlepiej zastosować montaż na ramie okna (nie w świetle szyby) lub do ściany, aby nie było bezpośredniego kontaktu z wodą. Żaluzje aluminiowe są bardzo trwałe i nie ulegną zniszczeniu w tej sytuacji.
Jeśli chcemy mieć dowolność w regulowaniu wpadającego światła, najlepiej sprawdzą się żaluzje lub plisy.
Żaluzje otwieramy/zamykamy a dodatkowo możemy też podnosić je i opuszczać całkowicie. Plisy poruszają się dowolnie od góry i od dołu. Całkowicie ściągnięta plisa zajmuje bardzo niewiele miejsca.
Dodatkowo żaluzje aluminiowe i plisy (tu w odpowiednich materiałach) mogą mieć funkcję odbijania promieni słonecznych. Pomieszczenia się wtedy zbytnio nie nagrzewają.
Duże zaciemnienie dadzą nam żaluzje drewniane lub rolety w materiałach „blackout” – 100% zaciemniające. Takie materiały występują w roletach materiałowych, rzymskich, plisach oraz żaluzjach pionowych.
Drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła.
Materiały transparentne całkowicie przepuszczają światło, a wieczorem przy zapalonym świetle będziemy narażeni na podglądanie przez sąsiadów. Natomiast materiały dekoracyjne, które mają ok 50%-70% zaciemniania w średnim stopniu ochronią nas światła, ale nie będzie nas widać wieczorem.
Mamy nadzieję, że wpis był pomocny :) W razie wątpliwości NAPISZ DO NAS - pomagamy, doradzamy i wysyłamy próbki.
Po codzienne inspiracje zajrzyj na nasz Instagram Nasze_Domowe_Pielesze
Kasia
2022-08-11 23:04:45Super!
IWONA
2022-03-06 21:51:35dziekuje za pomoc