PRAWIDŁOWA OBSŁUGA ŻALUZJI - PODNOSZENIE, OPUSZCZANIE I BLOKOWANIE

PRAWIDŁOWA OBSŁUGA ŻALUZJI - PODNOSZENIE, OPUSZCZANIE I BLOKOWANIE

2019-10-30

Zamawiasz wymarzoną żaluzję. Montujesz. Wpadasz w zachwyt i masz nadzieję, że tak będzie już zawsze. Oczywiście, że będzie… Jeśli będziesz traktować swoją żaluzję odpowiednio.
Dzisiaj wpis z kilkoma bardzo ważnymi radami, jak poprawnie obsługiwać żaluzję aby jej nie zniszczyć. Nie wiele się o tym mówi, bo efekty nieprawidłowego użytkowania często pojawiają się nawet po roku czy dwóch. Dbając o edukację naszych Domowników, przygotowałyśmy instrukcję, którą każdy użytkownik żaluzji powinien wkuć na blachę!

biala żaluzja drewniana w kuchni

foto: Skoorki

Żaluzje drewniane czy bambusowe to bardzo efektowna dekoracja wnętrza. Nie należy też do najtańszych, więc to oczywiste że zależy nam aby zachować ich jak najlepszy wygląd na długi czas. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie zapoznajcie się z wpisem JAK CZYŚCIĆ ŻALUZJE DREWNIANE,BAMBUSOWE I ALUMINIOWE. Odpowiednie czyszczenie to bardzo ważny aspekt. Drewno i bambus to naturalne tworzywa i nie można ich narażać m.in. na dużą wilgotność.
Niżej kilka wskazówek dla posiadaczy żaluzji (także tych przyszłych!)

Otwieranie i zamykanie żaluzji


W żaluzjach 50mm mechanizmem otwierania i zamykania żaluzji sterujemy za pomocą dwóch sznureczków: jeden otwiera, a drugi zamyka żaluzje.

WAŻNE: ten komplet sznurków nie służy do podnoszenia żaluzji. Jeśli chcecie żaluzję unieść do góry, nie chwytajcie za nie.

W przypadku żaluzji 25mm do otwierania i zamykania lameli służy patyczek. Obracając go możemy dowolnie regulować ilość wpadającego światła.

WAŻNE: obracając patyczek trzymamy go lekko pod kątem. Przy takim trzymaniu mechanizm funkcjonuje poprawnie. Jeśli trzymamy patyczek pionowo mechanizm może się uszkodzić.

sznurki do otwierania i zamykania żaluzji

Podnoszenie, opuszczanie i blokowanie żaluzji

PODNOSZENIE 


Kiedy chcemy podnieść żaluzję, łapiemy za cały komplet sznurków, który do tego służy (ich ilość zależy od szerokości żaluzji; powinny być związane razem). Podnosimy żaluzję stojąc naprzeciw niej, sznurek trzymając lekko pod kątem do siebie.
WAŻNE: sznurek trzymamy lekko pod kątem w swoją stronę aby nie obcierał o lamele u góry. Jeśli będzie podnosić żaluzje pionowo do góry, to sznurek obcierając o lamele zniszczy je i zedrze farbę/lakier/bejcę.
Jeśli żaluzja jest ciężka, podnosimy ją na kilka razy, wedle potrzeb.

jak prawidłowo podnosić żaluzje

BLOKOWANIE/ODBLOKOWANIE


Po podniesieniu żaluzji na pożądaną wysokość, musimy ją zablokować. Blokujemy żaluzję lekko pociągając sznurek na ZEWNĄTRZ żaluzji. Mechanizm blokuje żaluzję.

Aby odblokować żaluzję lekko podciągamy żaluzję do góry (mechanizm się odblokowuje). Opuszczamy żaluzję trzymając sznurki do WEWNĄTRZ ŻALUZJI.

WAŻNE: Opuszczając ciągle trzymamy sznurki w pozycji do wewnątrz. Jeśli będziemy zmieniać ich położenie, mechanizm będzie się zacinał.

Jeśli będziecie stosować się do tej instrukcji i żaluzja jest sprawna, nie powinno być z nią żadnych problemów. Co jeszcze jest istotne? Traktujcie żaluzje delikatnie

Po więcej wnętrzarskich inspiracji, porad i pieleszowej codzienności zapraszamy na Instagram nasze_domowe_pielesze

lub skontaktuj się z nami TUTAJ

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)