Jak zmierzyć firany i zasłony?

Jak zmierzyć firany i zasłony?

2021-04-06

Pisaliśmy ostatnio o tym, jak wieszać firany i zasłony. Poruszyliśmy wtedy temat doboru odpowiedniego karnisza, zaczepów i szycia aby uzyskać wymarzony efekt. Koniecznie zajrzyj do TEGO wpisu, jeśli masz wątpliwości.
Dziś zajmiemy się prawidłowym pomiarem zasłon. Zobacz jak mierzyć zasłony i firany aby efekt końcowy pięknie dekorował wnętrze, a Twoje osłony były wygodne i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

jak zmierzyc zaslony i firany nasze domowe pielesze

SZEROKOŚĆ ZASŁON I FIRAN

Do zamówienia podajesz gotową szerokość zasłon i firan. Powinna być to szerokość karnisza. Ale jaka powinna być szerokość karnisza?

Karnisz powinien wystawać poza wnękę okna minimalnie po 40-50cm z każdej strony aby zasłony się tam schowały i nie nachodziły na okno.

Nie musisz martwić się o dobór odpowiedniej ilości tkaniny aby uzyskać ładne marszczenie – to leży po naszej stronie. Wybierasz tylko opcję (marszczenie pojedyncze lub podwójne w przypadku zasłon na haczykach albo zasłony z dekoracyjną falą czy po rozwinięciu na płasko w przypadku zasłon na kołach).

Jeśli przeszklenia są duże (np. okna tarasowe na całą ścianę), karnisz lub szyna powinny zajmować całą szerokość ściany.

zaslony na wymiar jak mierzyc nasze domowe pieleszeZasłony na kołach w materiale MIESZKANIE MARZEŃ MM14

WYSOKOŚĆ ZASŁON I FIRAN

WYSOKOŚĆ W PRZYPADKU ZASŁON NA KOŁACH/PRZELOTKACH

W przypadku zasłon na kołach, gotowa wysokość zasłony to wysokość od górnej części karnisza do punktu, w którym powinna kończyć się zasłona + 2cm. Te 2cm to wysokość zasłony na górze (nad kołami).

A gdzie powinna się kończyć zasłona?

JEŚLI BĘDZIE CODZIENNIE ZASŁANIANA – najlepiej, jeśli skończy się 2cm nad podłogą. Nie będzie wtedy zgarniać kurzu.

Jeśli jednak wolisz, kiedy zasłona nieco opada na podłogę, dodaj 5cm. Wersja „opadająca” lepiej wygląda przy tkaninach nieco grubszych niż transparentne.

jak mierzyc zaslony i firany nasze domowe pielesze

jak mierzyć zasłony i firany nasze domowe pieleszezasłony nad podłogą - najczęściej stosowane rozwiązanie

zasłony firany opadające nasze domowe pieleszeZaslona opadająca

JEŚLI BĘDZIE PEŁNIĆ TYLKO FUNKCJĘ DEKORACYJNĄ (nie będziesz zasłaniać nią - okna) - możesz zastosować efekt „kałuży”, czyli materiału leżącego na podłodze. Wtedy do wysokości całkowitej możesz dodać nawet 30-50cm.

zasłona efekt kałuży nasze domowe pieleszeZasłona miętowa Boho B31 z efektem kałuży

WYSOKOŚĆ W PRZYPADKU ZASŁON NA HACZYKACH MICROFLEX

Ogromną zaletą zasłon na haczykach microflex jest możliwość ich regulacji o 7cm.

Wysokość od górnej części karnisza do punktu, w którym powinna się kończyć zasłona np do podłogi.

Miejsce zakończenia zasłony mierzymy analogicznie jak w przypadku zasłon na kołach (wyżej).

zaslony na haczykach microflex regulacja

GDZIE POWINIEN BYĆ ZAMONTOWANY KARNISZ?

Zawsze, ale to zawsze do sufitu lub pod samym sufitem. Nigdy nie montujemy karniszy w połowie ściany – zaburza to całą aranżację wnętrza i dodatkowo je obniża.
Karnisz zamontowany wysoko optycznie podniesie i powiększy pomieszczenie.

jak mierzyć zasłony i firany nasze domowe pielesze

JAK DZIELIĆ ZASŁONY I FIRANY?

Zasłony i firany są bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o zagospodarowanie pustych kątów we wnętrzu. Doda to przytulności i zmniejszy echo w dużych pomieszczeniach.

zasłony i firany jak mierzyć nasze domowe pielesze

Jeśli masz okna w odstępach, jak w aranżacji niżej, możesz umieścić zasłony na każdej ścianie – mniejsze części zamiast dwóch dużych skrajnie (środkowa część zasłoni pół okna lewego i pół prawego).

jak wieszac i mierzyć zasłony firany

W przypadku zwykłych okien zazwyczaj umieszczamy dwie zasłony skrajnie. Jednak dobrze będzie wyglądała jedna zasłona, jeśli obok okna jest jakaś „przeszkoda” (np. szafki), która uniemożliwia Ci montaż zasłony z drugiej strony, symetrycznie.

jak mierzyc i wieszać zasłony

Wszystko zależy od wnętrza. Jeśli masz wątpliwości, napisz do nas. Wyślij nam zdjęcie, a my doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)