Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe? Wady i zalety różnych rozwiązań

Jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe? Wady i zalety różnych rozwiązań

2022-04-21

Z tego artykułu dowiesz się, jakie rolety lub żaluzje możesz zamontować na okno balkonowe. Przedstawimy wady i zalety różnych rozwiązań, żebyś mógł/mogła zadecydować, co spełnia Twoje oczekiwania.

żaluzje na drzwi balkonowe

Co zamontować na okno balkonowe, jeśli bardziej kierujesz się funkcjonalnością?


W tym wypadku najlepiej sprawdzi się żaluzja/roleta montowana bezpośrednio na ramie okna. Dzięki temu osłona okienna porusza się razem z drzwiami i nie ma potrzeby podciągania jej do góry, aby otworzyć drzwi.

Jakie masz możliwości?


MONTAŻ INWAZYJNY (z wierceniem) W ŚWIETLE SZYBY


Roleta lub żaluzja zamontowana w świetle szyby (przykręcona do listw przyszybowych), będzie odstawać najmniej od okna. Oznacza to, że prawdopodobnie górny osprzęt nie obije wnęki przy otwieraniu drzwi. Jeśli drzwi balkonowe mają poprzeczkę, będzie trzeba zamontować dwie oddzielnie osłony na każdą szybę.

Do tego montażu polecamy: plisy, żaluzje 25mm drewniane, bambusowe lub aluminiowe

plisy inwazyjne na drzwi balkonowe

żaluzje na oknie balkonowym

MONTAŻ INWAZYJNY (z wierceniem) DO RAMY OKNA


Montując żaluzję lub roletę do ramy okna, możesz zamówić jedną długą osłonę, nawet jeśli drzwi mają poprzeczkę.
Osprzęt górny będzie odstawał od ramy, więc należy sprawdzić, czy po zamontowaniu swobodnie otworzysz drzwi (zrób to przykładając miarkę na odpowiednią wartość).
Do tego montażu polecamy: żaluzje 25mm drewniane, bambusowe i aluminiowe, rolety rzymskie.

żaluzje drewniane na okno tarasowe

MONTAŻ BEZINWAZYJNY (bez wiercenia) NA RAMIE OKNA


Ten typ montażu nie wymaga wiercenia w ramie okna i pozwala na zamontowanie rolety/żaluzji na całą wysokość drzwi, jeśli jest w nich poprzeczka.
Podobnie jak wyżej, należy sprawdzić czy zaczepy nie obiją wnęki. Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na miejsce na zaczep pod drzwiami – musi to być min. 1cm.
Do tego typu montażu polecamy: plisy, żaluzje 25mm drewniane, bambusowe lub aluminiowe, rolety rzymskie

plisy bezinwazyjnie na drzwi balkonowe

żaluzja bezinwazyjna na drzwi balkonowe
Na co musisz zwrócić uwagę?


- Czy roleta/żaluzja nie będzie obijać wnęki po otwarciu drzwi. Przed zamówieniem najlepiej zapytaj, jaką głębokość ma górny osprzęt lub dany zaczep. Rolety, plisy i żaluzje mają różne parametry.


- Czy zaczep montażowy zmieści się na listwie przyszybowej, jeśli wybierasz montaż w świetle szyby. Plisy i żaluzje mają różne parametry. Zazwyczaj o tym uprzedzamy, ale jeśli zauważyłeś brak tej informacji, upewnij się.


- Czy zamówiłeś/aż dolne mocowanie. Prowadzenie boczne (linki stalowe/żyłki) lub zaczep belki dolnej (zaczep podtrzymujący tylko dolną belkę), będą praktyczne przy montażu żaluzji do ramy drzwi lub w świetle szyby. Dzięki temu nie będą machać się podczas otwierania, zamykania i uchylania. Plisy zawsze mają mocowanie górne i dolne w standardzie. Natomiast tej opcji nie mają w ogóle rolety rzymskie.


- Czy masz miejsce na dolny zaczep, jeśli wybierasz montaż bezinwazyjny. W przypadku plis i żaluzji potrzeba min. 1cm miejsca pod drzwiami. Tej opcji również nie ma w przypadku rolet rzymskich.

roleta rzymska na drzwi balkonowe

Co zamontować na okno balkonowe, jeśli bardziej kierujesz się estetyką?


Efekt wow zapewnią żaluzje drewniane, bambusowe lub aluminiowe 50mm lub rolety rzymskie, zamontowane do ściany lub sufitu.
Ten montaż zawsze jest inwazyjny, nie ma innej opcji. Nie zalecamy montażu do sufitu podwieszanego ze względu na ciężar.

żaluzje bambusowe na okno tarasowe


Jeśli masz możliwość, zamontuj roletę/żaluzje do sufitu lub do ściany tuż pod samym sufitem (nie będzie różnicy wizualnej). Zapewni do pełny efekt aranżacji i optycznie podwyższy pomieszczenie.
Minusem takiego rozwiązania jest konieczność podniesienia do samej góry żaluzji lub rolety za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z drzwi. Zdecydowanym plusem jest natomiast efekt wizualny.

roleta rzymska na drzwi balkonowe

Na co musisz zwrócić uwagę?


- Na ciężar montowanej osłony. W przypadku montażu nad oknem balkonowym, rozmiar żaluzji lub rolety będzie dość duży. Najlepiej zdecydować się na opcje nieco lżejsze. W przypadku żaluzji będzie to bambus, drewno paulownia czyli kolekcja Rustykalna lub aluminium. Rolety rzymskie natomiast będą lekkie w sterowaniu, nawet przy bardzo dużym rozmiarze (np. szerokość 280cm, wysokość 300cm).

- Na funkcjonalność. Jeśli okno balkonowe/tarasowe składa się z kilku części i nie chcesz podnosić całej rolety/żaluzji aby otworzyć jedne drzwi, zdecyduj się na podzielenie osłony na mniejsze części (wedle podziału okien). Dzięki temu żaluzje, które są dość ciężkie, będą też lżejsze w użytkowaniu.
Natomiast jeśli nie chcesz dzielić żaluzji, możesz zdecydować się na sterowanie elektryczne, które zapewnia płynną obsługę dużych rozmiarów żaluzji, także drewnianych.

żaluzje na drzwi balkonowe

Konieczna opcja na drzwi balkonowe Wiosną i Latem!

Pamiętaj o niezbędniku na okno balkonowe, czyli o moskitierze. W tej chwili znajdziesz u nas dwa bardzo praktyczne i trwałe rozwiązania: moskitiera drzwiowa otwierana i moskitiera przesuwna. To one pozwolą Ci na bezproblemowe otwieranie drzwi i korzystanie z balkonu lub tarasu. Więcej o moskitierach na drzwi przeczytasz TUTAJ.

moskitiera na drzwi balkonowe

Udostępnij

Dodaj komentarz

(z http://)